To Σάββατο 11 Νοεμβρίου και την Κυριακή 12 Νοεμβρίου ένας μαθητής και πέντε μαθήτριες του 2ου Πρότυπου ΓΕΛ Αθηνών συμμετείχαν στο μαθητικό μοντέλο “Logos MUN” της Σχολής Μωραΐτη: ο μαθητής Γιώργος Κομνηνός και οι μαθήτριες Μανωλάκου Ιωάννα, Ρούφου Ελευθερία, Σουβλή Λυδία και Στασινού Ελένη, έλαβαν μέρος ως delegates, δηλαδή «διπλωμάτες», της Γερμανίας, ενώ η μαθήτρια Παρασκάκη Ιωάννα εκπροσώπησε το κόμμα Renew Europe στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Ο μαθητής και οι μαθήτριες συζήτησαν στις επιτροπές τους για κρίσιμα και επίκαιρα ζητήματα στις διεθνείς σχέσεις των κρατών, ανέπτυξαν επιχειρήματα στα αγγλικά και εξάσκησαν τις δεξιότητες της ενεργητικής ακρόασης και της διαπραγμάτευσης. Τέλος, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τις ενδιαφέρουσες ομιλίες-παρεμβάσεις του Ευρωβουλευτή, κου Π. Κόκκαλη, και του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, κου Θ. Σκυλακάκη.

Οι advisors Βασιλική Κοντογεωργάκου και Δέσποινα Μουρατίδου

Συμμετοχή του 2ου Πρότυπου ΓΕΛ Αθηνών στο MUN της σχολής Μωραΐτη