Την κ. Θεώνη Κουφονικολάκου, Βοηθό Συνήγορο του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού και εκλεγμένη Πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Δικτύου Συνηγόρων του Παιδιού (European Network of Ombudspersons for Children-ENOC) συνάντησαν δια ζώσης έξι μαθητές και μαθήτριες του 2ου Πρότυπου ΓΕΛ Αθηνών, σε εκδήλωση που διοργάνωσε το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθηνών – Γεννάδειο, την Τετάρτη 25.01.2023 και ώρα 10:00-13:00. Η κ. Κουφονικολάκου αναφέρθηκε σε άγνωστες πτυχές των δικαιωμάτων των παιδιών και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις που δέχτηκε από τους παρευρισκόμενους/ες μαθητές και μαθήτριες και τους/τις εκπαιδευτικούς. Η συγκεκριμένη εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, στο Τοπικό Δίκτυο Σχολικών Μονάδων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας «ΣΗμερινός ΜΑθητής – Αυριανός Ενεργός Πολίτης του Κόσμου (ΣΗ.ΜΑ.- Α.Ε.Π.), σε συνεργασία με Σχολικές Μονάδες αρμοδιότητας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής». Στην ίδια δράση συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από το Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής, το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Αθηνών, το 2ο ΓΕΛ Αχαρνών, το ΓΕΛ Δροσιάς, το ΓΕΛ Φιλοθέης «Στοχαστής Χρήστος Μαλεβίτσης» και το 2ο ΓΕΛ Γέρακα.
Τις εντυπώσεις και τα συμπεράσματα μαθητών και μαθητριών από τα σχολεία που συμμετείχαν στη δράση, μπορείτε να ακούσετε εδώ. Τη δημιουργία του podcast ανέλαβε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας, κος Στάθης Ζώης. Οι εκπαιδευτικοί-σύμβουλοι: Β. Βασιλόπουλος, Μ. Γούναρη, Σ. Ζώης, Β. Κοντογεωργάκου, Κ. Τζαβελοπούλου

Συμμετοχή μαθητών-τριών του 2ου Πρότυπου ΓΕΛ Αθηνών σε δράση του δικτύου σχολικών μονάδων ΣΗΜΑ-ΑΕΠ με θέμα τα δικαιώματα του παιδιού