ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΠΕΜΠΤΗ 23-10-2014

Α ΛΥΚΕΙΟΥ Βιοτεχνικό ? Βιομηχανικό Εκπαιδευτικό Μουσείο

(Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου).

Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες των 30 και θα παρακολουθήσουν διάφορα εκπαιδευτικά προγράμματα στο πλαίσιο της θεματικής ΠΕΤΡΩΜΑ- ΟΡΥΚΤΟ ? ΜΕΤΑΛΛΕΥΜΑ (κόστος ανά μαθητή 5? και τα έξοδα μεταφοράς).

Β1 , Β3 Βυζαντινές Εκκλησίες στην περιοχή της Πλάκας.
Β2 , Β6 Αρχαίο Θέατρο Διονύσου
Β4 , Β5 Πάρνηθα ? Εθνικός Δρυμός

Περιβαλλοντική ενημέρωση του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας (κόστος ανά μαθητή τα έξοδα μεταφοράς).

Γ ΛΥΚΕΙΟΥ Περίπατος στο Θησείο.

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28-11-2014

Α ΛΥΚΕΙΟΥ Θεατρική Παράσταση Το Κύμα στην εφηβική σκηνή του Εθνικού Θεάτρου (Θέατρο Χώρα).

(κόστος ανά μαθητή 7? , ίσως υπάρξει και η δυνατότητα να εξασφαλιστούν κάποια εισιτήρια δωρεάν).

Β2α , Β4 , Β5 (σύνολο 78 παιδιά , το Μουσείο μπορεί να δεχτεί περίπου 70 παιδιά) Ξενάγηση στο Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου στο Γκάζι (κόστος ανά μαθητή 1 ?).

Εκκρεμεί να αποσταλεί η φόρμα επιβεβαίωσης της επίσκεψης με τον ακριβή αριθμό των μαθητών.

Β1 , Β2 (σύνολο 31 παιδιά, καθώς ο ραδιοφωνικός σταθμός μπορεί να δεχτεί μέχρι 40 παιδιά, έχουν αφαιρεθεί τα παιδιά του Β2α) Επίσκεψη και ξενάγηση στον ραδιοφωνικό σταθμό Αθήνα 9,84.
Β3 , Β6 Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών στην Πλάκα.

Στο πλαίσιο του προγράμματος  ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ θα παρακολουθήσουν τη διαθεματική παρουσίαση «Η Γλώσσα που μιλάμε» (Σήμερα, όλοι μας διδασκόμαστε στην εκπαίδευση και χρησιμοποιούμε στις επίσημες επικοινωνιακές περιστάσεις την πρότυπη νέα ελληνική γλώσσα, την κοινή νεοελληνική. Κατά τη διάρκεια των συνομιλιών μας ή της παραγωγής γραπτού λόγου κάποιες φορές αισθανόμαστε ότι χρησιμοποιούμε οικείους τύπους, τους ίδιους με αυτούς που ακούγαμε από τους γονείς και τους παππούδες μας, και άλλοτε νιώθουμε ότι μιλάμε και γράφουμε λογιότερους ή και αρχαίους γλωσσικούς τύπους.

Τελικά ποια είναι η μορφή και βαθύτερη συστατική ύλη της πρότυπης γλώσσας μας;

Αθ. Μιχάλης).

Γ ΛΥΚΕΙΟΥ Μουσείο και Αρχαιολογικός Χώρος του Κεραμεικού.

Προγραμματισμός σχολικών περιπάτων Οκτωβρίου – Νοεμβρίου