Η ομάδα καλαθοσφαίρισης κοριτσιών του σχολείου μας στο πλαίσιο της Α΄ Φάσης των Πανελληνίων σχολικών αγώνων επικράτησε της αντίστοιχης του 59ου ΓΕΛ Αθηνών με 40-29 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Παρότι η ομάδα μας στερήθηκε της υπηρεσίες της αρχηγού Βασιλικής Κασδαγλή η οποία είναι χρυσή πανελληνιονίκης με την ομάδα του Παναθηναϊκού στην κατηγορία των νεανίδων, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγούνταν στην πρώτη περίοδο με 4 πόντους (12-8). Στη συνέχεια φορτώθηκε με φάουλ και έμεινε πίσω στο σκορ. Εκεί η αμυντική τακτική της ομάδας άλλαξε και η αντίπαλη ομάδα δεν μπόρεσε να βρει επιθετικές λύσεις με συνέπεια να έλθει η νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην αντίπαλη ομάδα αγωνίστηκε μια συναθλήτρια της Κασδαγλή στον Παναθηναϊκό και Πανελληνιονίκης. Η ομάδα μας θα αγωνιστεί πάλι την Τρίτη 24/4 στον δεύτερο γύρο της Α΄ Φάσης των Πανελληνίων σχολικών αγώνων.

Τους πόντους της ομάδας μας σημείωσαν οι:

Βασιλού Αλεξάνδρα 14

Γλυνού Βασιλική 12

Αθανασίου Αλεξάνδρα 10

Τσαπραϊλη Αικατερίνη 4

Πολυτιμότερες παίκτριες (MVP) αναδείχθηκαν οι Βασιλού Αλεξάνδρα (πρώτη σκόρερ) και η Γλυνού Βασιλική (πρώτη ριμπάουντερ)

Δυνατό ξεκίνημα η ομάδα καλαθοσφαίρισης κοριτσιών!!