Αγαπητοί Γονείς,

Τις δύο τελευταίες σχολικές χρονιές λειτούργησε στο σχολείο μας Εργαστήρι Γονέων σε συνεργασία με τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων (ΣΣΝ) της Δ.Ε Α΄  Αθήνας, στο οποίο συμμετείχαν 15 άτομα. Συντονίστρια ήταν η Υπεύθυνη του ΣΣΝ Σοφία Κολοκυθά. Οι θεματικές που συζητήθηκαν προέκυψαν από τις επιθυμίες και τις ανάγκες των μελών του εργαστηρίου μας, μετά από προτάσεις της κ. Κολοκυθά. Ο τρόπος δουλειάς ήταν βιωματικός, με ελάχιστες θεωρητικές αλλά ουσιαστικές αναφορές. Η όλη «δουλειά» έμοιαζε περισσότερο με διαδικασία ψυχοεκπαίδευσης, απόκτησης ψυχολογικής σκέψης και αυτογνωσιακό ταξίδι. Είχαμε την ευκαιρία να εκφράσουμε  προβληματισμούς και  αγωνίες , να μοιραστούμε εμπειρίες και να ανταλλάξουμε απόψεις σε θέματα που σχετίζονται με την εφηβεία, τις ενδοοικογενειακές σχέσεις , το άγχος των εξετάσεων .

Το εργαστήρι θα πραγματοποιηθεί και φέτος και προσεχώς θα ανακοινωθούν λεπτομέρειες.

Παρακάτω αναφέρονται αναλυτικά οι συναντήσεις και οι θεματικές.

Σχολική χρονιά  2015-16
1η συνάντηση:  Τετάρτη, 2-3-2016:  “Γονείς και παιδιά: βασικές  επικοινωνιακές δεξιότητες”

2η συνάντηση:  Τετάρτη, 6-4-2016:  “Γονικός ρόλος και προσδοκίες”
3η συνάντηση:  Τετάρτη, 10-5-2016: “Το άγχος των εξετάσεων για τον  γονιό και το παιδί”
Σχολική χρονιά 2016-17
4η συνάντηση:  Τετάρτη, 15-2-17:   “Ψυχολογική σκέψη και τα οφέλη της: αποτίμηση της περσινής  χρονιάς”

5η συνάντηση:  Τετάρτη, 15-3-17:   “Ανάγκες, όρια και ανθρώπινες  σχέσεις”
6η συνάντηση:  Πέμπτη,  30-3-17:   “Όρια και ανάγκες στην οικογένεια”
7η συνάντηση:  Τετάρτη, 26-4-17:   Ενοχή και ανάληψη ευθύνης: από το «φταίω» στο «έχω ευθύνη για…»
8η συνάντηση:  Τετάρτη, 31-5-17:   “Εξετάσεις: πηγή άγχους ή/και  πρόκληση για ωριμότητα;”

Παρακαλούμε τους γονείς που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο εργαστήρι , να αποστείλουν  στο e-mail της Γραμματέως του Συλλόγου Γονέων και  Κηδεμόνων, κ. Μαρίας Αντωνιάδου, maranton01@gmail.com,   ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο επικοινωνίας και τυχόν σχόλιά , το αργότερο μέχρι την ΤΕΤΑΡΤΗ  15-11-2017.

Δείτε ολόκληρο το έγγραφο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ΕΔΩ

________________

Εργαστήρι Γονέων στο σχολείο μας σε συνεργασία με τον ΣΣΝ Α΄  Αθήνας. Πρόσκληση συμμετοχής