Αγαπητοί Γονείς,
Τις δύο τελευταίες σχολικές χρονιές λειτούργησε στο σχολείο μας Εργαστήρι Γονέων σε συνεργασία με τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων (ΣΣΝ) της Δ.Ε Α΄ Αθήνας, στο οποίο συμμετείχαν 15 άτομα. Συντονίστρια ήταν η Υπεύθυνη του ΣΣΝ Σοφία Κολοκυθά. Οι θεματικές που συζητήθηκαν προέκυψαν από τις επιθυμίες και τις ανάγκες των μελών του εργαστηρίου μας, μετά από προτάσεις της κ. Κολοκυθά. Ο τρόπος δουλειάς ήταν βιωματικός, με ελάχιστες θεωρητικές αλλά ουσιαστικές αναφορές. Η όλη «δουλειά» έμοιαζε περισσότερο με διαδικασία ψυχοεκπαίδευσης, απόκτησης ψυχολογικής σκέψης και αυτογνωσιακό ταξίδι. Είχαμε την ευκαιρία να εκφράσουμε προβληματισμούς και αγωνίες , να μοιραστούμε εμπειρίες και να ανταλλάξουμε απόψεις σε θέματα που σχετίζονται με την εφηβεία, τις ενδοοικογενειακές σχέσεις , το άγχος των εξετάσεων .
Το εργαστήρι θα πραγματοποιηθεί και φέτος και προσεχώς θα ανακοινωθούν λεπτομέρειες.
Παρακάτω αναφέρονται αναλυτικά οι συναντήσεις και οι θεματικές.
Σχολική χρονιά 2015-16
1η συνάντηση: Τετάρτη, 2-3-2016: “Γονείς και παιδιά: βασικές επικοινωνιακές δεξιότητες”
2η συνάντηση: Τετάρτη, 6-4-2016: “Γονικός ρόλος και προσδοκίες”
3η συνάντηση: Τετάρτη, 10-5-2016: “Το άγχος των εξετάσεων για τον γονιό και το παιδί”
Σχολική χρονιά 2016-17
4η συνάντηση: Τετάρτη, 15-2-17: “Ψυχολογική σκέψη και τα οφέλη της: αποτίμηση της περσινής χρονιάς”
5η συνάντηση: Τετάρτη, 15-3-17: “Ανάγκες, όρια και ανθρώπινες σχέσεις”
6η συνάντηση: Πέμπτη, 30-3-17: “Όρια και ανάγκες στην οικογένεια”
7η συνάντηση: Τετάρτη, 26-4-17: Ενοχή και ανάληψη ευθύνης: από το «φταίω» στο «έχω ευθύνη για…»
8η συνάντηση: Τετάρτη, 31-5-17: “Εξετάσεις: πηγή άγχους ή/και πρόκληση για ωριμότητα;”
Παρακαλούμε τους γονείς που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο εργαστήρι , να αποστείλουν στο e-mail της Γραμματέως του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, κ. Μαρίας Αντωνιάδου, maranton01@gmail.com, ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο επικοινωνίας και τυχόν σχόλιά , το αργότερο μέχρι την ΤΕΤΑΡΤΗ 15-11-2017.
Δείτε ολόκληρο το έγγραφο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ΕΔΩ
________________