Το σχολείο μας συμμετείχε στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκακιού Αττικής 2018, το οποίο διοργανώθηκε από την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Νομού Αττικής) στο THE MALL ATHENS στις 10 Μαρτίου. Συμμετείχαν 17 ομάδες λυκείων και παίχτηκαν 7 γύροι. Η ομάδα μας κατέλαβε την 3η θέση, μετά από την ομάδα του Προτύπου ΓΕΛ της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά (που κατέλαβε την 1η θέση) και του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων Νέα Παιδεία (που κατέλαβε τη 2η θέση) και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα Πανελλήνια Ομαδικά Σχολικά Πρωταθλήματα Σκακιού 2018, που θα γίνουν στις 31 Μαρτίου στο Περιστέρι.
Στην ομάδα του σχολείου μας συμμετείχαν οι μαθητές της Α΄ τάξης: Αποστόλου Πέτρος, Γρηγοράτου Αλεξία-Ζήνα, Καρανικήτας Αννίβας και Πανόπουλος Ορέστης. Επισημαίνουμε ότι η ίδια ομάδα (μαζί με τους: Κασιούμη Βασίλη και Κασιούμη Παναγιώτα), εκπροσωπώντας το 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο, είχε αναδειχθεί 3η στο Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωταθλήμα Σκακιού την προηγούμενη χρονιά, που έγινε στο Λουτράκι.

Η ομάδα σκακιού του σχολείου μας, 3η στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Αττικής 2018