Η ομάδα χειροσφαίρισης του σχολείου μας προκρίθηκε στο Μεγάλο Τελικό του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος χειροσφαίρισης αφού απέκλεισε το Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού Λευκωσίας Κύπρου με 27-19. Ήταν ενα σκληρό παιχνίδι στο πρώτο 15 λεπτο καθώς οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα μας πήρε διαφορά 2-3 τερμάτων (ημίχρονο 11-9) την οποία μεγαλωσε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου.

Στον άλλο ημιτελικό τα Εκπαιδευτήρια Δούκα επικράτησαν του 4ου ΓΕΛ Πυλαία Θεσσαλονίκης με 17-16 με γκολ από φάουλ σε νεκρό χρόνο. Ο στόχος που είχαμε βάλει για τη φετινή περίοδο, να συμμετάσχουμε δηλαδή στο final4 του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος με τον Διευθυντή κ. Καραφωτιά επετεύχθη. Με συγκρατημένη αισιοδοξία πλέον πάμε για την υπέρβαση.
Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί αύριο στις 13.00 στο Φιλίππειο γήπεδο Βέροιας και θα μεταδοθεί ζωντανά στο διαδίκτυο (live streaming) από το site της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας.

Γράφει: Ο Θανάσης Τσούκος, γυμναστής.

Η ομάδα χειροσφαίρισης του σχολείου μας στον Μεγάλο Τελικό του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος