Η ομάδα πετοσφαίρισης κοριτσιών του σχολείου μας ηττήθηκε στο μεγάλο τελικό της Α΄περιφέρειας της Αθήνας με 2-0 σετ (25-17 και 25-13) από το 3ο ΓΕΛ Ηλιούπολης. Η ομάδα μας ξεκίνησε καλά τον αγώνα (3-3) αλλά στη συνέχεια έχασε το ρυθμό της καθώς δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για την τεράστια προσπάθεια που έκαναν να ακουστεί το όνομα του σχολείου μας σε όλη την περιφέρεια. Ιδιαίτερα συγχαρητήρια στις μαθήτριες Γιολάντα Τσαϊλά (ακραία και πρώτη σκόρερ της ομάδας στο πρωτάθλημα)του Α6  και Αθανασία Καραγιάννη (βασική κεντρικός) οι οποίες αγωνίστηκαν με πυρετό. Αξίζει να σημειωθεί ότι το 3ο ΓΕΛ Ηλιούπολης αναδείχθηκε πέρσι 3ο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Λυκείων στην Αλεξανδρούπολη και είναι το κορυφαίο δημόσιο σχολείο στην πετοσφαίριση κοριτσιών στην Ελλάδα καθώς χάνει μόνο από ιδιωτικά σχολεία που κάνουν μεταγραφές αθλητριών αρκετών χιλιάδων ευρώ κάθε χρόνο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα πετοσφαίρισης η οποία ξεκίνησε από το περσινό σχολικό έτος να διακρίνεται  (4η θέση στην Α΄περιφέρεια της Αθήνας) προόδευσε βελτιώνοντας την κατάταξή της φέτος (2η θέση). Ευχόμαστε του χρόνου τα καλύτερα. Για την ιστορία οι μαθήτριες-αθλήτριες που αποτέλεσαν την ομάδα ήταν:

1. Πλάκα Χρύσα (Γ1)
2. Αθανασάτου Ρόζα (Β1)

3. Νεφέλη Νικολαράκου (Β4)
4. Πάλλα Αθανασία (Β4)
5. Ένι Ντραγκότι (Α4)
6. Καραγιάννη Θένια (Α2)
7. Τσαϊλά Γιολάντα (Α6)
8. Γκίνη Έυη (Β2)
9. Παπασαράντη Ματίνα (Α5)
10. Κόντου Κλαούντια (Γ3)
11. Σταμέλου Χρύσα (Γ6)
12. Μακρυγιάννη Αντωνία (Α4)

Κλείνοντας είναι σημαντικό να τονιστεί ότι το σχολείο δεν αποβλέπει μόνο στη γνωστική-νοητική ανάπτυξη των παιδιών-εφήβων αλλά στην ολόπλευρη ανάπτυξη τους (γνωστική-νοητική, συναισθηματική, κοινωνική, ψυχική και σωματική μέσω της φυσικής αγωγής) ώστε να τους βοηθήσουν να αναπτυχθούν σε αυτόνομες και υπεύθυνες προσωπικότητες ικανές να ζήσουν δημιουργικά μέσα σε μια κοινωνία που διαρκώς εξελίσσεται.
Έχασε αλλά προόδευσε……….