WP_20160209_001Η ομάδα καλαθοσφαίρισης των αγοριών του σχολείου μας επικράτησε με 49-42 του 5ου ΓΕΛ Ζωγράφου και έκανε τη μεγάλη έκπληξη στην 1η αγωνιστική του σχολικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης που πραγματοποιήθηκε στις 9 Φεβρουαρίου 2016. Η ομάδα του 5ου ΓΕΛ Ζωγράφου διέθετε στο ροστερ της αθλητές της Ανδρικής ομάδας του Ηλυσιακού ημι-επαγγελματίες και ήταν το φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης στην περιφέρεια της Α΄Αθήνας. Η ομάδα του σχολείου μας όμως με καλή απόδοση, ομαδικότητα, οργάνωση και πάθος κατάφερε να επιβληθεί. Κορυφαίος της ομάδος ήταν ο τελειόφοιτος μαθητής του Γ4 Μάριος Μπέγιο ο οποίος σημείωσε 17 πόντους. Αξιόλογη εμφάνιση για τον μαθητή του Β5 Στάθη Ταταλιά ο οποίος ήταν ο “εγκέφαλος” της ομάδος (playmaker) και κατεύθυνε την ομάδα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες για τη συνεισφορά τους. Για την ιστορία οι σκορερ της ομάδας ήταν:
Μπεγιο Μάριος 17
Σταυρέλλης Μίλτος 9
Πατιτάκης Κώστας 7
Ταταλιάς Στάθης 7
Χριστόπουλος Σωτήρης 6
Μπότσος Βασίλης 2
Αρμπελιάς Στέλιος 1
Επόμενος αντίπαλος του σχολείου μας είναι το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών (Γεννάδειο) την προσεχή Δευτέρα. Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία.

Θανάσης Τσούκος

Η ομάδα καλαθοσφαίρισης των αγοριών έκανε τη μεγάλη έκπληξη στην 1η αγωνιστική του σχολικού πρωταθλήματος