Την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου ομάδα μαθητών του σχολείου επισκέφθηκε μαζί με τους υποδιευθυντές και φιλολόγους του σχολείου μας κ. Αλέξανδρο Καραφωτιά και κ. Έλενα Τσίκιζα το ελληνικό τμήμα της Διεθνούς Αμνηστίας στο κέντρο της Αθήνας όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συλλέξουν πληροφορίες σχετικά με τη μη κυβερνητική αυτή οργάνωση και να κάνουν ερωτήσεις στο πλαίσιο συμμετοχής του σχολείου μας στο πρόγραμμα Athens Model of United Nations. Καθώς η Διεθνής Αμνηστία έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση των πολιτών σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα, ανάλογα ήταν τα θέματα που συζητήθηκαν μεταξύ των οποίων οι διακρίσεις βάσει φύλου και σεξουαλικών προτιμήσεων, η προστασία των δικαιωμάτων των φυλακισμένων καθώς και η εμπορία των γυναικών με σκοπό τη σεξουαλική εκμετάλλευση.

Επίσκεψη μαθητών στο ελληνικό τμήμα της Διεθνούς Αμνηστίας στην Αθήνα – Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014