Την Παρασκευή 18 Μαρτίου στις 11.00 στο αμφιθέατρο του 2ου Προτύπου ΓΕΛ Αθηνών θα μας επισκεφθεί ο διακεκριμένος ποιητής και ψυχαναλυτής Θανάσης Χατζόπουλος που έχει στο ενεργητικό του πολυάριθμες εκδόσεις ποίησης, δοκιμίου για την λογοτεχνία και έχει μεταφράσει Γάλλους ποιητές και Άγγλους ψυχαναλυτές. Τη συζήτηση μαζί του θα πλαισιώσουν οι μαθητές του Β3 καθώς και όσοι μαθητές εμπλέκονται στον Όμιλο Δημιουργικής Γραφής, στη Δράση «Φιλαναγνωσία», αλλά και οι συμμετέχοντες στον 3ο Διασχολικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής «Δημήτρης Αρμάος».

Σημείωση: Η συνάντηση αυτή κρίθηκε ιδιαίτερα επιτυχής από όλους τους συμμετέχοντες. Οι μαθήτριες του
τμήματος Β3 Αμαλία Καπνόριζα και Μαριάννα Κονταράτου  ετοίμασαν ένα ενδιαφέρον κείμενο για την επαφή
μας με τον ποιητή, που μπορείτε να το διαβάσετε  ΕΔΩ
Λίγες μέρες  αργότερα,  ανακοινώθηκε, στις 22 Μαρτίου 2022,  η βράβευσή του  κ. Χατζόπουλου με το Κρατικό
βραβείο Διηγήματος – Νουβέλας 2021(εξ ημισείας) για το βιβλίο του Ιστορικός Ενεστώς (εκδ. Πόλις).
Συνάντηση με τον ποιητή και ψυχαναλυτή Θανάση Χατζόπουλο