Tην Τετάρτη 13-03 ομάδα του σχολείου μας συμμετεχόντων στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα “European Challenges in Sustainability by Biotechnology” επισκέφθηκε το Εργαστήριο Bιομηχανικής Χημείας Πολυμερών του τομέα Οργανικής Χημείας, Οργανικής Χημικής Τεχνολογίας, Χημείας Τροφίμων, Βιοχημείας και Κλινικής Χημείας του Χημικού Τμήματος του ΕΚΠΑ.
Ο καθηγητής κ. Μαρίνος Πιτσικάλης μας υποδέχθηκε ένθερμα και μας ξενάγησε στα εργαστήρια παρασκευής πολυμερών. Στόχος ήταν η παρασκευή υλικών πολυμερών και συμπολυμερών με ενδιαφέρουσες ιδιότητες. Μας εντυπωσίασαν οι γραμμές παρασκευής, γραμμές υψηλού κενού για αποκλεισμό ατμοσφαιρικού αέρα και υγρασίας. Επίσης εντύπωση μας έκαναν οι υαλουργικές κατασκευές του εργαστηρίου οι οποίες γίνονται αποκλειστικά από τους ερευνητές και μεταπτυχιακούς φοιτητές. Επιπλέον μας ξενάγησαν στα εργαστήρια ενόργανης ανάλυσης των πολυμερών όπου προσδιορίζεται η καθαρότητα ο βαθμός πολυμερισμού μέσω φασματοφωτομετρικών τεχνικών, ιξωδομετρίας και υγρής χρωματογραφίας μοριακής διήθησης.

Visit at the Industrial Chemistry – Polymers Lab of Chemistry Department of University of Athens

On Wednesday March 3rd, a group of students participating in the European Project “European Challenges in Sustainability by Biotechnology” visited the Industrial Chemistry Polymers Lab of the Chemistry Department of the University of Athens.
Professor Marinos Pitsikalis and his team welcomed us and made for us a thorough guided tour in the Polymer preparation labs. The aim of the lab is the preparation of various polymers with special interesting properties. We were impressed by the high vacuum lines where polymers are prepared under inert conditions, air and humidity absolutely excluded. Moreover glassware constructions were all made by scientists and students.
We were also guided to the instrumental analysis lab where purity and polymerization grade of prepared polymers are determined with the use of photometric, viscosity and liquid chromatographic techniques (gel permeation HPLC).

Επίσκεψη στο Εργαστήριο Βιομηχανικής Χημείας –  Πολυμερών του Χημικού Τμήματος ΕΚΠΑ