Το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση διοργανώνει στο σχολείο μας το Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014, 17:30-20:30, το βιωματικό εργαστήριο θεάτρου «Αντιγόνη του Σοφοκλή… το δικαίωμα να έχω γνώμη». Το εργαστήριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, μαθητές αλλά και κάθε πολίτη που θέλει να αυξήσει τις επικοινωνιακές του δυνατότητες και έχει στόχο να αναζητήσει το περιεχόμενο, τη δόμηση και ιεράρχηση των επιχειρημάτων, της ανάπτυξης και χειραφέτησης της ατομικής βούλησης και τη διάρθρωση του διαλόγου και του δημόσιου λόγου. Μέσα από θεατρικές και ρητορικές τεχνικές η ομάδα θα αναζητήσει τις θεμελιώδεις αρχές της δημοκρατίας, του δικαιώματος και της διαχείρισης της ελεύθερης γνώμης. Το εργαστήριο εμψυχώνουν η Τζωρτζίνα Κακουδάκη, σκηνοθέτης- θεατροπαιδαγωγός και η Ηρώ Ποταμούση, κοινωνιολόγος – θεατροπαιδαγωγός.

Βιωματικό εργαστήριο Θεάτρου, Σάββατο 1η Νοεμβρίου 2014 στο σχολείο μας