Η ομάδα καλαθοσφαίρισης του σχολείου μας πραγματοποίησε φιλικό αγώνα με το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών στο πλαίσιο προετοιμασίας για τους επερχόμενους Πανελλήνιους σχολικούς αγώνες. Ο αγώνας διεξήχθη στον “Τάφο του Ινδού”. Η ομάδα μας χρησιμοποίησε διάφορα σχήματα και διαθέτοντας πλουραλισμό στην επίθεση (10 παίκτες σκόραραν) επικράτησε της αντίστοιχης του 1ου Πειραματικού με σκορ 75-45 . Πολυτιμότερος παίκτης (MVP) ανακηρύχθηκε ο μαθητής Νικολαράκος Ιωάννης του Γ4. Οργανωτής και ψυχή της ομάδας ήταν ο μαθητής Νιτσικόπουλος Σωκράτης επίσης του Γ4 ενώ σημαντικότατη ήταν η συνεισφορά των νέων παικτών (Rookies) που συμμετείχαν για πρώτη φορά στην ομάδα και ξεχώρισαν. Αυτοί ήταν ο Πετεινάρης Νικηφόρος του Β5 και ο Σύριος Ερμής του Β6. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έπαιξαν δυο βασικοί παίκτες της ομάδας: ο αρχηγός Μπαλαμώτης Ιωάννης (Γ4) και ο Δημητρόγλου Αναστάσιος (Γ2) λόγω τραυματισμού.

Οι σκόρερ της ομάδας μας ήταν:

Πετεινάρης Νικηφόρος 7

Τριανταφύλλου Ιωάννης 7

Νιτσικόπουλος Σωκράτης 11

Τζοβάρας Σωτήρης Αλκιβιάδης 2

Σταμούλης Νικόλαος 7

Μαρκόπουλος-Σαρίκας Αναστάσιος Βενιζέλος 7

Τσουρέλης Ιάσων 10

Σύριος Ερμής 10

Νικολαράκος Ιωάννης 9

Ματαράγκας Δημήτριος 5

Συμμετοχές: Δημητρόπουλος Βελισσάριος Φωτεινός

Γανωτής Νικόλαος

Θανάτη Γρηγόρης

Τις επόμενες μέρες αναμένεται η προκήρυξη των Πανελληνίων αγώνων Καλαθοσφαίρισης Λυκείων

Ευχόμαστε στην ομάδα μας ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Ο καθηγητής φυσικής αγωγής κ. Τσούκος Αθανάσιος και η διεύθυνση του σχολείου ευχαριστούν τον Παναθηναϊκό ΑΟ για την παραχώρηση του γηπέδου και το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών για την πραγματοποίηση του φιλικού αγώνα.

Φιλικός αγώνας καλαθοσφαίρισης – θετικά μηνύματα