Ο Όμιλος Θεάτρου απευθύνεται στις μαθήτριες και στους μαθητές που επιθυμούν να εκφραστούν καλλιτεχνικά με όχημα το Θέατρο. Με την υλοποίηση ενός θεατρικού εργαστήριου κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς θα αξιοποιηθούν διαφορετικές θεατρικές τεχνικές που στοχεύουν μεταξύ άλλων στην καλλιέργεια, την ενσυναίσθηση, τη συνεργασία και την ενδυνάμωση των συμμετεχόντων. Ειδικά για την τρέχουσα σχολική χρονιά αποσκοπούμε να διερευνήσουμε θεατρικά την ιδιαίτερη συνθήκη στην οποία ζούμε και να εκφραστούμε δημιουργικά μέσα από ένα σκηνικό αποτέλεσμα το οποίο θα προκύψει από τη δουλειά της ομάδας που θα συγκροτηθεί. Φέτος ο Όμιλος Θεάτρου θα λειτουργήσει κάθε Δευτέρα 14:15-15:45 στο θεατράκι ή στο προαύλιο του σχολείου. Η πρώτη συνάντηση θα γίνει στις 26 Όκτωβρίου 2020.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές Μαρία Λώλη & Δημήτρης Μαυρέας

Όμιλος Θεάτρου