Δείτε το βιβλίο σε ψηφιακή μορφήΤο βιβλίο αποτελεί την επεξεργασμένη μορφή της ερευνητικής εργασίας ομάδας 19 μαθητών της Α΄ Λυκείου, η οποία εκπονήθηκε κατά το σχολικό έτος 2012-2013, με αρχικό τίτλο «Ψηφιοποίηση και ανάδειξη των αρχειακών τεκμηρίων του 3ου Γυμνασίου Αρρένων Αθηνών. Το βιβλίο πρακτικών της περιόδου 3 Ιουλίου 1940 ? 26 Σεπτεμβρίου 1946».

Την ερευνητική ομάδα συγκρότησαν οι ακόλουθοι μαθητές: Αντωνίου Βασίλειος, Βαρβαρίγγος Ιωάννης, Βασιλόπουλος Ηλίας, Γιαννακοπούλου Κωνσταντίνα, Γιαννόπουλος Γεώργιος, Δόσης Ευάγγελος, Ζυγούρης Απόστολος, Καλύβα Σταυρούλα, Λυκούδης Ανδρόνικος, Μόρφη Χριστιάννα, Μόσχος Βασίλειος, Μόσχος Δημήτριος, Πάκος Γεώργιος, Παπαδήμου Μαριανίκη, Ραβάνης Ιωάννης, Τσακιράκης Νικήτας, Τσαμάνδουρας Νικόλαος, Χαριζάνη Δανάη, Χρυσαφογιώργος Γεώργιος.

Η ερευνητική εργασία των μαθητών αποτελεί σημαντική συμβολή στην έρευνα των εκπαιδευτικών θεμάτων κατά την περίοδο της Κατοχής, και ταυτόχρονα φέρνει στο φως άγνωστες πτυχές της ιστορίας του 3ου Γυμνασίου Αρρένων Αθηνών, ενός ιστορικού Γυμνασίου, η ίδρυση του οποίου ανάγεται στο 1878.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

ΠΡΟΛΟΓΟΣ (Καρύδης Σπύρος)
ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ (Γιαννόπουλος Γεώργιος)

Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ

1. Η οργάνωση της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης 1939-1945: Νόμοι και διατάγματα (Γιαννακοπούλου Κωνσταντίνα, Καλύβα Σταυρούλα)
2. Η απόπειρα μεταρρύθμισης του 1943-1944 και η στάση του 3ου Γυμνασίου (Αντωνίου Βασίλειος)

ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

1. Χρόνια Πολέμου και Κατοχής: Ιστορικό περίγραμμα (Μόσχος Βασίλειος)
2. Οι συνέπειες του Πολέμου και της Κατοχής στην εκπαίδευση: οι πληροφορίες του Βιβλίου των Πρακτικών (Γιαννόπουλος Γεώργιος, Δόσης Ευάγγελος, Τσαμάνδουρας Νικόλαος)

ΤΟ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΡΕΝΩΝ ΑΘΗΝΩΝ 1940-1945: ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

1. Ίδρυση, θέση, συγχωνεύσεις (Λυκούδης Ανδρόνικος, Μόρφη Χριστιάννα)
2. Η διεύθυνση του σχολείου και ο σύλλογος των διδασκόντων (Παπαδήμου Μαριανίκη, Ραβάνης Ιωάννης, Χαριζάνη Δανάη)
3. Το μαθητικό δυναμικό του σχολείου κατά τα έτη 1941-1947 (Βασιλόπουλος Ηλίας)
4. Τα διδασκόμενα μαθήματα (Βαρβαρίγγος Ιωάννης, Μόσχος Δημήτριος)
5. Τα διδακτικά εγχειρίδια (Βαρβαρίγγος Ιωάννης)
6. Υποχρεώσεις των μαθητών (Χρυσαφογιώργος Γεώργιος, Τσακιράκης Νικήτας)
7. Θέματα πειθαρχίας (Τσακιράκης Νικήτας Χρυσαφογιώργος Γεώργιος)
8. Δραστηριότητες του σχολείου-Εκδηλώσεις (Πάκος Γεώργιος)
9. Το Παράρτημα του Χαλανδρίου (Ζυγούρης Απόστολος)

ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ 1940-1946 (επιμέλεια: Γιαννόπουλος Γεώργιος)

ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ 1940-1946

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ

Το βιβλίο είναι διαθέσιμο και ηλεκτρονική σε μορφή ΕΔΩ

Όψεις της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στα χρόνια της Κατοχής. Μαρτυρίες από το Αρχείο του 3ου Γυμνασίου Αρρένων Αθηνών, εποπτεία – επιμέλεια Σπ. Χρ. Καρύδης, Αθήνα 2013, σ. 114, 14Χ21 εκ.,ISBN: 978-960-99433-6-9.