Η ομάδα πετοσφαίρισης κοριτσιών του σχολείου μας στο πλαίσιο της Γ΄ Φάσης των Πανελληνίων σχολικών αγώνων (ταμπλό των 8) επικράτησε της αντίστοιχης του ΓΕΛ Νάξου (πρωταθλήτρια ομάδα των νησιών του Αιγαίου και Κρήτης) με 2-1 σετ (23-25, 25-23, 15-12) και προκρίθηκε στο Final-4 των Πανελληνίων σχολικών αγώνων Ελλάδος και Κύπρου το οποίο θα διεξαχθεί στη Λεμεσό της Κύπρου (23 και 24 Απριλίου 2018)!! Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο ΜΕΤΣ στο Παγκράτι. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς η αντίπαλη ομάδα ήταν πολύ δυνατή και δεν είχε χάσει σετ στην έως τώρα πορεία της στο Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα πετοσφαίρισης Λυκείων. Επίσης το ΓΕΛ Νάξου διαθέτει παίκτριες που απαρτίζουν την ομάδα Κορασίδων και Νεανίδων του Παναξιακού και είναι πολύ δεμένη, ενώ παίκτριές της έχουν συμμετοχές στην Α1 Εθνική κατηγορία Γυναικών. Το παιχνίδι στο πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο και οι 2 ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Ορισμένα λάθη όμως της ομάδας μας, ιδιαίτερα στο σερβίς, την έφεραν πίσω στο σκορ και το σετ χάθηκε 23-25. Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά και αποφασισμένα μείωσε τα λάθη, βελτίωσε το σερβίς και τα τελειώματα και επικράτησε 25-23. Με αυτό τον τρόπο ο αγώνας οδηγήθηκε στο tie break (3 σετ). Στο σερβίς πήγε η Πάλλα Νεφέλη και με ένα εξαιρετικό σερί άσσων και χαλασμένων υποδοχών πήγε το σκορ στο 7-0. Το σετ τελείωσε στο 15-12 τελικά μετά από αντίστοιχο σερί άσσων του ΓΕΛ Νάξου. Πολυτιμότερη παίκτρια (MVP) ανακηρύχθηκε η Πάλλα Νεφέλη (Β4). Η ομάδα μας ταξιδεύει για την Κύπρο και το Final-4 την Κυριακή το μεσημέρι. Το απόγευμα της Κυριακής θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για τους δυο ημιτελικούς. Τη Δευτέρα (23/4) θα πραγματοποιηθούν οι δυο ημιτελικοί και την Τρίτη (24/4) ο μικρός και ο Μεγάλος τελικός. Η πρωταθλήτρια Ελλάδος θα προκριθεί στο Παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Brno της Τσεχίας.

Η ομάδα πετοσφαίρισης, ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Τσούκος Αθανάσιος και η διοίκηση του σχολείου μας ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ:

α. τον Παναθηναϊκό που φιλοξενεί την ομάδα στον “Τάφο του Ινδού” προκειμένου να πραγματοποιεί προπονήσεις και

β. το 15μελές του σχολείου, τη Διευθύντρια κ. Τσίκιζα-Νικολακάκη Ελένη και τους μαθητές που ενίσχυσαν την ομάδα στον αγώνα.

Στο Πανελλήνιο Final-4 με ανατροπή!! 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθήνας – ΓΕΛ Νάξου 2-1