Το σχολείο μας συμμετείχε στο διήμερο φεστιβάλ ? Break the Chain?, το οποίο πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Γραφείου Εθνικού Εισηγητή για την Καταπολέμηση της Εμπορίας Ανθρώπων (Υπουργείο Εξωτερικών) στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων στις 24-25 Οκτωβρίου 2015.

Πιο συγκεκριμένα, στο πλαίσιο της ερευνητικής εργασίας  Human trafficking: Στα ίχνη των σύγχρονων σκλάβων, οι μαθήτριες και μαθητές του τμήματος Β2γ είχαν παρακολουθήσει σεμινάριο πολυμέσων σχετικά με την εμπορία και εκμετάλλευση ανθρώπων (human trafficking) από τη ΜΚΟ ?No Project? στο σχολείο. Στη συνέχεια, οι μαθήτριες Μιχελινάκη Σοφία, Μούργκα Ολίβια, Μπισμπίκη Κατερίνα, Νασσάρ Χρυσούλα, Ντίμο Άντα και Ξένου Δήμητρα συνεργάστηκαν με το ?No Project? και συμμετείχαν στο διήμερο φεστιβάλ ?Break the Chain?, ενημερώνοντας το κοινό για τις μορφές της σύχρονης δουλείας και τους τρόπους καταπολέμησής της. Η μαθήτρια Μιχελινάκη Σοφία, μάλιστα, συμμετείχε σε συνέντευξη που έδωσαν εθελοντές στο yousmile.gr. Σε όλες τις μαθήτριες δόθηκαν πιστοποιητικά ενεργής συμμετοχής στο φεστιβάλ.

human-trafficking

Το 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών στο φεστιβάλ ?Break the chain?