Στo πλαίσιο του προγράμματος Youth for Europe – Agenda 2017-2019 πραγματοποιήθηκε το τρίτο ταξίδι στη Φινλανδία (Lappeenranta) από τις 30 Απριλίου έως τις 6 Μαΐου 2018. Τα βασικά θέματα με τα οποία ασχοληθήκαμε σε ομάδες ήταν τα εξής: περιβάλλον, ανθρώπινα δικαιώματα, ισότητα των δύο φύλων, ανεργία, ανακύκλωση. Υλοποιώντας δραστηριότητες σχετικά με τα παραπάνω θέματα αναπτύξαμε δεξιότητες όπως η συνεργατικότητα και μάθαμε μεθόδους παρουσίασης όπως η κατασκευή poster. Επίσης, είχαμε την ευκαιρία να πραγματοποιήσουμε δραστηριότητες εκτός σχολικού περιβάλλοντος οι οποίες είχαν μεγάλο ενδιαφέρον. Χωρισμένοι σε δύο ομάδες κάναμε kayak και μπορέσαμε να θαυμάσουμε και να απολαύσουμε την φύση. Μια ακόμα ενδιαφέρουσα δράση στην οποία πήραμε μέρος ήταν η σάουνα η οποία θεωρείται παράδοση στη Φινλανδία και αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι στην ζωή των κατοίκων. Τέλος, περιηγηθήκαμε στην πόλη της Lappeenranta και είδαμε τα τοπικά αξιοθέατα και διάφορους άλλους χώρους ψυχαγωγίας.

______________

Πρόγραμμα Erasmus+ Youth For Europe-Agenda 2017-2019. 3η Συνάντηση Εργασίας στη Φινλανδία