Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017, ενενήντα περίπου μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους, επισκέφτηκαν το Νοσοκομείο Παίδων-Αγία Σοφία. Χωρισμένοι σε ομάδες, μοίρασαν δώρα στα παιδιά που νοσηλεύονται στις κλινικές του νοσοκομείου καθώς και στα παιδιά που φιλοξενούνται προσωρινά εκεί. Συζήτησαν με τους υπεύθυνους του Νοσοκομείου και γνώρισαν το έργο που επιτελείται εκεί καθώς και την ιδιότυπη κατάσταση που διαμορφώνεται από την συνύπαρξη, στους ίδιους χώρους, ασθενών με παιδιά υγιή, άλλα από τα οποία είναι εγκαταλελειμμένα, άλλα φιλοξενούνται με εισαγγελική εντολή και άλλα είναι προσφυγόπουλα. Ευχή όλων ήταν και είναι να δοθεί μια λύση στην κατάσταση αυτή και να εξευρεθεί ένας χώρος κατάλληλος γι’ αυτές τις πληγωμένες ψυχές που για διάφορους λόγους βλέπουν από νωρίς το σκληρό πρόσωπο της ζωής.

Επίσκεψη στο Νοσοκομείο Παίδων Αγία Σοφία