20170328_134550Ενόψει του κρίσιμου νοκ-άουτ αγώνα με τη Σχολή Μωραΐτη για τη Β΄ Φάση των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων, η ομάδα πετοσφαίρισης κοριτσιών του σχολείου μας αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα της ειδικότητας πετοσφαίρισης της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Αθηνών σε ένα δυνατό φιλικό αγώνα σήμερα 28 Μαρτίου 2017. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο στην κλειστή αίθουσα της Σχολής στη Δάφνη. Η ειδικότητα πετοσφαίρισης της Σ.Ε.Φ.Α.Α η οποία αποτελείται από παίκτριες Α1 και Α2 κατηγορίας γυναικών επικράτησε με σκορ 2-1 σετ.

Η ομάδα μας, χωρίς τη βασική δεύτερη ακραία, Πάλλα Νεφέλη (Α4), (πρώτη είναι η Τσαϊλά) έπαιξε κατά διαστήματα καλό βόλεϊ απέναντι σε παίκτριες ηλικίας 22-24 ετών. Στο πρώτο σετ η ομάδα μας [αρχική σύνθεση: Κασαπίδη (πασαδόρος-Β3), Τσαϊλά (Β6) ? Γκίνη Έυη (Γ2) (ακραίες), Καραγιάννη (Β2) και Πάλλα Αθανασία (Γ4) (κεντρικές), Ντραγκότι (Β4) (λίμπερο) και Νικολαράκου (Γ4) (διαγώνια)] ξεκίνησε πολύ δυνατά και μπήκε μπροστά στο σκορ (12-5). Στη συνέχεια η ομάδα του Πανεπιστημίου στηριζόμενη στην ποιότητα και ωριμότητα των φοιτητριών γύρισε το παιχνίδι και επικράτησε με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα δοκίμασε άλλο σχήμα δίνοντας ευκαιρία σε αναπληρωματικές παίκτριες να παίξουν [σύνθεση: Γκίνη (πασαδόρος-Γ4), Τσαϊλά (Β6) ? Κασαπίδη (Β3) (ακραίες), Καραγιάννη (Β2) και Περδετζόγλου (Β5) (κεντρικές), Αθανασάτου (Γ1) (λίμπερο) και Νικολαράκου (Γ4) (διαγώνια)]. Το σετ έληξε με σκορ 25-19 υπέρ του Πανεπιστημίου.

Το τρίτο σετ παίχτηκε σε στυλ tie break. Η ομάδα μας ξεκίνησε με το αρχικό σχήμα και με πολύ δυνατό σερβίς των Τσαϊλά και Νικολαράκου επικράτησε με 15-9. Η ομάδα και ο προπονητής Θανάσης Τσούκος ευχαριστούν για την φιλοξενία την Επίκουρη Καθηγήτρια κ. Μπαρζούκα Καρολίνα και τους φοιτητές-τριες της Ειδικότητας Πετοσφαίρισης 2016-17 για την άψογη συνεργασία. Την προσεχή Παρασκευή 31/3/2017 η ομάδα μας έχοντας κατακτήσει σημαντικές εμπειρίες από το σημερινό φιλικό προσβλέπει σε μια πολύ καλή εμφάνιση.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στην ομάδα μας!!!

Αναδημοσίευση από: http://www.physicaleducation.gr/news/%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CE%BC%CE%AC/

Σημαντικός φιλικός αγώνας για την ομάδα πετοσφαίρισης στη Σχολή Ε.Φ.Α.Α Αθηνών