Την Πέμπτη 27/2/2014 και ώρα 14.30 -16.30 στο θέατρο του σχολείου μας παρουσιάστηκε η παράσταση “Ο κροκόδειλος” του Φ. Ντοστογιέφσκι από το Από μηχανής Θέατρο σε σκηνοθεσία της Κατερίνας Μπερδέκα.Την παράσταση ( διάρκειας 65΄) ακολούθησε θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα, στο οποίο συμμετείχαν επί σκηνής όσοι μαθητές επιθυμούσαν αυτοσχεδιάζοντας με βάση την παράσταση και με τη βοήθεια των ηθοποιών. Η συγκεκριμένη δραστηριότητα έγινε με αφορμή τον τρίτο θεματικό κύκλο “Θέατρο” του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄λυκείου, αλλά απευθυνόταν σε όλους τους μαθητές.Η εκδήλωση έγινε με πρωτοβουλία της φιλολόγου Κατερίνας Μουρλά και σε συνεργασία με τον Όμιλο Θεάτρου και Ψυχολογίας. Ωστόσο, η πραγματοποίησή της στηρίχτηκε από πρακτικής και οικονομικής πλευράς από την κυρία Νέζη, το Σύλλογο Γονέων και συναδέλφους, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά.

krokodeilos1

Ο Κροκόδειλος (1865)

Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι

“Εγώ θα επινοήσω τώρα ένα καινούριο κοινωνικό σύστημα. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εύκολο είναι. Αρκεί να βρεις κάπου να απομονωθείς, έστω μέσα σε κάποιον κροκόδειλο, να κλείσεις τα μάτια κι αμέσως μπορείς να φανταστείς έναν ολόκληρο παράδεισο για την ανθρωπότητα. Απ? το πρωί έφτιαξα ήδη τρία συστήματα, τώρα ετοιμάζω το τέταρτο. Φυσικά στην αρχή έπρεπε να ανατρέψω τα πάντα, όμως μέσα σε ένα κροκόδειλο είναι εύκολο να ανατρέπεις.”

Παρουσίαση της παράστασης «Ο κροκόδειλος» στο σχολείο μας