Ανακοινώνεται ότι οι κενές προς πλήρωση θέσεις της Α΄Λυκείου για τη σχολικό έτος 2018-2019 είναι επτά (7). Η κλήρωση για την πλήρωση των θέσεων αυτών θα διεξαχθεί την Παρασκευή 22 Ιουνίου 2018 στις 10:00 στο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών και ενώπιον των ενδιαφερομένων γονέων, από τριμελή επιτροπή γονέων, που ορίζεται από τους ίδιους με την παρακάτω διαδικασία:

Η επιτροπή επιδεικνύει στους παρευρισκόμενους κάθε κλήρο πριν τον διπλώσει και τον τοποθετήσει στην κληρωτίδα. Τους κλήρους τραβούν οι παρευρισκόμενοι γονείς με τη σειρά. Το έργο της επιτροπής λήγει με τη σύνταξη ειδικού σχετικού πρακτικού. Αρχικά θα διεξαχθεί η γενική κλήρωση, σύμφωνα με την οποία θα επιλεγεί το 80% των προκηρυσσόμενων θέσεων, στην οποία θα συμμετάσχουν όλοι οι υποψήφιοι μαθητές και μαθήτριες. Στη συνέχεια, θα διεξαχθούν ειδικές κληρώσεις, με τις οποίες θα επιλεγεί το 20% των προκηρυσσόμενων θέσεων για μαθητές και μαθήτριες οι οποίοι είναι: α) δίδυμοι/ες ή δίδυμοι/ες και άνω ή υιοθετημένοι/ες αδελφοί/ες μαθητών ή μαθητριών που κληρώθηκαν και έχουν γεννηθεί το ίδιο έτος, β) αδελφοί/ες μαθητών/ τριών που ήδη φοιτούν στο Πειραματικό Λύκειο ή στο συνδεδεμένο Πειραματικό Γυμνάσιο ή στο συνδεδεμένο Πειραματικό Δημοτικό ή στο συνδεδεμένο Πειραματικό Νηπιαγωγείο (εάν υφίστανται) και δε φοιτούν στην τάξη αποφοίτησης της καταληκτικής σχολικής μονάδας, γ) παιδιά εκπαιδευτικών που υπηρετούν με πενταετή θητεία στο Πειραματικό Λύκειο ή στο συνδεδεμένο Γυμνάσιο ή στο συνδεδεμένο Δημοτικό ή στο συνδεδεμένο Νηπιαγωγείο (εάν υφίστανται) και δεν αποχωρούν από το σχολείο στο τέλος της σχολικής χρονιάς κατά την οποία διεξάγεται η κλήρωση. Αρχικά κληρώνονται οι δίδυμοι/ες ή δίδυμοι/ες και άνω αδελφοί/ες ή υιοθετημένοι/ες αδελφοί/ες εκείνων των μαθητών/τριών που έχουν επιλεγεί στην γενική κλήρωση. Οι τυχόν κενές θέσεις που δεν έχουν καλυφθεί με την προηγούμενη κατηγορία καλύπτονται από μαθητές και μαθήτριες της κατηγορίας (β). Οι τυχόν κενές θέσεις που εξακολουθούν να υφίστανται και δεν έχουν καλυφθεί με αυτήν την κατηγορία, καλύπτονται από μαθητές και μαθήτριες της κατηγορίας (γ). Στην περίπτωση αυτή προτεραιότητα έχουν τα παιδιά εκπαιδευτικών του Λυκείου και ακολουθούν τα παιδιά των εκπαιδευτικών του συνδεδεμένου Γυμνασίου. Την τυπική εγκυρότητα της διαδικασίας των κληρώσεων (80%, 20%) εγγυάται με την παρουσία του το ΕΠ.Ε.Σ. ως αποφασιστικό όργανο του 2ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Αθηνών. Τέλος, για την πλήρωση των κενών θέσεων, που τυχόν θα παραμείνουν μετά τη γενική και τις ειδικές κληρώσεις επιλογής (80%, 20%) ή θα δημιουργηθούν μέχρι 21/12/2018, καταρτίζονται την ίδια ημέρα δύο πίνακες επιλαχόντων, ένας για τους μαθητές και ένας για τις μαθήτριες, στους οποίους αναγράφονται κατά απόλυτη σειρά κλήρωσης μέχρι 30 μαθητές ή μαθήτριες, σε κάθε πίνακα αντίστοιχα. Αυτοί οι δύο πίνακες είναι ενιαίοι, χωρίς διακριτές κατηγορίες μαθητών και μαθητριών αντίστοιχα, οι οποίες λαμβάνονται υπόψη μόνο στη γενική κλήρωση.

Σχετικά:

Κείμενο ανακοίνωσης