physicsΓράφει: ο Αλέξανδρος Κατέρης, Φυσικός.

Στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης»  δήλωσαν φέτος συμμετοχή 50 μαθητές μας και από τις τρεις τάξεις. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αριθμός των συμμετοχών για άλλη μία χρονιά είναι ο μεγαλύτερος από όλα τα σχολεία της περιοχής μας (Α΄ Αθήνας).  Η αγάπη των παιδιών για τη Φυσική μας δίνει ιδιαίτερη χαρά αλλά και κίνητρο για βελτίωση της ποιότητας των μαθημάτων.

Στον παρακάτω πίνακα παρατίθενται τα ονόματα των 13 μαθητών μας που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό. Τα κριτήρια βράβευσης και η ονομασία των βραβείων είναι αντίστοιχα με αυτά των διεθνών Ολυμπιάδων Φυσικής.

Αξίζει να γίνει μία ιδιαίτερη αναφορά στους τελειόφοιτους μαθητές που διακρίθηκαν. Οι μαθητές μας Γεώργιος Γκανάς και Μιχάλης Αναγνώστου, της Γ΄ Λυκείου κατάφεραν να προκριθούν στη Β΄ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής «Αριστοτέλης». Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στον γραπτό Διαγωνισμό της Α΄ Φάσης, που πραγματοποιήθηκε με πολύ μεγάλη συμμετοχή σε όλη την Ελλάδα, κατάφεραν να είναι στους 40 καλύτερους.

Μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά που διακρίθηκαν, διαγωνίστηκαν στη Β΄ φάση σε εξειδικευμένα θέματα Φυσικής και από τις τρεις τάξεις του Λυκείου. Οι πέντε καλύτεροι μαθητές από αυτή τη φάση θα αποτελέσουν την εθνική ομάδα που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Φυσικής. Ο Γιώργος Γκανάς κατετάγη 6ος, που σημαίνει ότι είναι και ο πρώτος επιλαχών στην εθνική ομάδα.

Ο Γιώργος Γκανάς και ο Μιχάλης Αναγνώστου, εκτός από αριστούχοι στη Φυσική, είναι μαθητές εξαιρετικού ήθους και σεμνότητας, κάτι που δίνει μεγαλύτερη αξία στην επιτυχία τους.

Τέλος, τους μαθητές προετοίμασαν για τον διαγωνισμό όλοι οι διδάσκοντες το μάθημα καθηγητές του σχολείου, δηλαδή η  Σταυρούλα Νικηφόρου, ο Παύλος Τζαμαλής και ο γράφων.

Για τις λεπτομέρειες του διαγωνισμού και των βραβείων μπορείτε να ανατρέξετε στον παρακάτω ιστότοπο:

Α΄ Λυκείου

Σπηλιόπουλος Αιμίλιος, του Ευσταθίου και της Ελένης (3ο Βραβείο Αριστείας)
Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος – Νικόλαος, του Γεωργίου και της Αναστασίας (3ο Βραβείο Αριστείας)
Τσιμπλιάρης Καγιάρης, του Κωνσταντίνου και της Αναστασίας (Εύφημος μνεία)
Δεληπρίμης-Καρακώστας Ελευθέριος, του Νικολάου και της Μαρίας (Εύφημος μνεία)
Μηλαίου Έλενα, του Ιωάννη και της Αλεξίας  (Εύφημος μνεία)
Κόλλια Ελεάνα, του Ευσταθίου και της Ιβαλίνας (Εύφημος μνεία)

Β΄ Λυκείου

Κυπραίος Χρήστος, του Γεωργίου και της Αργυρώς (3ο Βραβείο Αριστείας)
Κυριακίδου Νασσάρ Χρύσα, του Σουμπχί και της Βασιλικής(3ο Βραβείο Αριστείας)
Ζιβάνη Σύλβια, του Αγκρόν και της Βέρας (Εύφημος μνεία)