Η ομάδα χειροσφαίρισης του σχολείου μας ηττήθηκε με 23-15 από τα Εκπαιδευτήρια Δούκα για τη Β΄Φάση των σχολικών αγώνων, που πραγματοποιήθηκε στις 10 Φεβρουαρίου 2016 στο κλειστό του Βύρωνα, και ολοκλήρωσε την πορεία της για τη φετινή αγωνιστική σχολική σεζόν. Η περσινή πρωταθλήτρια Ελλάδος και Κύπρου αγωνίστηκε με σημαντικές ελλείψεις, καθώς οι απώλειες των Χριστόφορου Τσακουρίδη (Γ6 MVP καλύτερος παίκτης στο Final 4 πέρσι) για προσωπικούς λόγους και του Δήμου Κουφόπουλου λόγω τραυματισμού στο γόνατο ήταν καθοριστικές για την έκβαση του αγώνα. Χωρίς τους δυο βασικούς παίκτες της, η ομάδα μας άντεξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο (11-11). Αντικαταστάτες στο βασικό σχήμα ήταν ο Κώστας Κολτσίδας (Γ3, ποδοσφαιριστής) και ο Γιώργος Χριστόπουλος (Α6, kick boxer) οι οποίοι επιστρατεύθηκαν και προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να βοηθήσουν. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Στη συνέχεια (δεύτερο ημίχρονο) οι παίκτες των Εκπαιδευτηρίων Δούκα εκμεταλλευόμενοι τις πολλές επιλογές στις διάφορες θέσεις και αγωνιστικά σχήματα, ξέφυγαν στο σκορ και πήραν τη νίκη. Θα πρέπει να δοθούν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για την συγκινητική προσπάθεια που κατέλαβαν και ιδιαίτερα στους 4 χειροσφαιριστές που υπερέβαλαν εαυτόν για να νικήσουν σε μια ουσιαστικά άνιση μάχη. Στον Άρη Σαλαπάτα (Γ5 αρχηγός και πρώτος σκόρερ), στον Μάριο Μητροφάνη (Β1), στον Κώστα Νικολούτσο (Β4) και στον Τάσο Μπένια (Γ4). Για την ιστορία οι παίκτες που αποτέλεσαν την ομάδα ήταν:
Σαλαπάτας Άρης Γ5
Τσακουρίδης Χριστόφορος Γ6
Τσελίκης Σπυρίδων Γ6
Μπαγάκης Κυριάκος Γ4
Μπένιας Τάσος Γ4
Κολτσίδας Κωνσταντίνος Γ3
Κουφόπουλος Δήμος Γ3
Καραβάς Γεώργιος Γ2
Μητροφάνης Μάριος Β1
Ξεσφίγγης Γεώργιος Β4
Μουρούτης Κωνσταντίνος Β4
Νικολούτσος Κωνσταντίνος Β4
Κατσάς Ιωάννης Β2
Χριστόπουλος Γεώργιος Α6

Θανάσης Τσούκος

“Λαβωμένη” η ομάδα χειροσφαίρισης ηττήθηκε και αποχώρησε με ψηλά το κεφάλι