Την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε η πρώτη εκπαιδευτική επίσκεψη του Ομίλου Ιστορίας στον αρχαιολογικό χώρο της αρχαίας Αγοράς. Στην επίσκεψη συμμετείχαν και οι μαθητές του δεύτερου τμήματος της Θεωρητικής κατεύθυνσης της Β΄ Λυκείου. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο παλαιό και νέο βουλευτήριο, στην Θόλο, στο μνημείο των επωνύμων ηρώων, στο Ηφαιστείο και στο ναό του Διός Φρατρίου. Η ξενάγηση αφορούσε τη σύνδεση με τον Υπέρ Μαντιθέου λόγο του Λυσία, τον οποίο διδάσκονται οι μαθητές της κατεύθυνσης , καθώς και τα Ελληνικά του Ξενοφώντα από τη διδακτική ύλη της Α΄ Λυκείου. Η επόμενη εκπαιδευτική επίσκεψη του ομίλου θα πραγματοποιηθεί στον αρχαιολογικό χώρο του ναού της Νεμέσεως στο Ραμνούντα Αττικής, σε συνεργασία με το μάθημα επιλογής της Φιλοσοφίας της Γ΄ Λυκείου.

nikon D3000 055

nikon D3000 088

Εκπαιδευτική επίσκεψη του Ομίλου Ιστορίας και εξερεύνησης του αρχαίου κόσμου, Τετάρτη 25 Οκτωβριου 2013