Στις 16 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε η 3ήμερη εκδρομή στη Λάρισα του κινηματογραφικού ομίλου με συνοδό τον υπεύθυνο καθηγητή Βασίλη Καρκάνη και τη συμμετοχή 9 μαθητών. Προορισμός; Το Artfools video festival (φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους) στην πόλη της Λάρισας όπου και προβλήθηκε η ταινία του σχολείου μας ??ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ??. Η ταινία που πήρε μέρος στο Ελληνικό Διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ και συναγωνίστηκε με τους νέους έλληνες κινηματογραφιστές, πολλοί από αυτούς ήδη επαγγελματίες του χώρου (και όχι στο μαθητικό λόγω της μεγάλης της διάρκειας), κατάφερε να αποσπάσει ειδική διάκριση για τη σκηνοθετική της προσέγγιση καθώς και για τη φωτογραφία της.

Ειδική διάκριση της μαθητικής ταινίας «Μαθητικά Στερεότυπα» στο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους της Λάρισας