Σε δύο μαθητικά συνέδρια συμμετείχαν υποψήφιοι και υποψήφιες junior Ambassadors του Προγράμματος «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου:

Στις 26.04.2023 οι υποψήφιοι και υποψήφιες junior Ambassadors Μήτση Ζωή, Μπουρλάκου Ντάνιελ, Μπαλή Νεφέλη και Πανουργιάς Νικόλαος, συμμετείχαν στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο με τίτλο «Νέοι και Ευρώπη», που διοργάνωσε το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ-Γεννάδειο, στο πλαίσιο του Προγράμματος «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου», με αφορμή την Ημέρα της Ευρώπης.

Στις 27.04.2023 οι υποψήφιες junior Ambassadors Μυρτώ Γραμματικού και Βασιλική Φούκη συμμετείχαν στη2η Συνέλευση Νέων για την Κλιματική Αλλαγή με τη συμμετοχή Μαθητών Γυμνασίου & Λυκείου, με τίτλο «Συζητάμε για τη κλιματική αλλαγή στη Μητροπολιτική Αθήνα και προτείνουμε λύσεις», στο πλαίσιο του έργου «ARSINOE – Κλιματικά ανθεκτικές περιοχές μέσω συστημικών λύσεων ‎και καινοτομιών» (με χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, Πρόγραμμα Horizon 2020), που διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ).

26.04.2023: 2ο Μαθητικό Συνέδριο «Νέοι και Ευρώπη»
27.04.2023: 2η Συνέλευση Νέων για την Κλιματική Αλλαγή
Συμμετοχή υποψηφίων junior Ambassadors σε δύο Μαθητικά Συνέδρια