Ο κ. Δημήτριος Αρμάος, Δρ Μεσαιωνικής και Νέας Ελληνικής Γραμματείας (Φιλοσοφική ΕΚΠΑ), καθηγητής στο 2ο ΠΠΓΕΛ Αθηνών, θα αναπτύξει το θέμα: “Η Λογοτεχνία στον Δυτικό Μεσοπόλεμο: Συνομιλία με την Επισφάλεια“.
Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012, ώρα 14.15΄ στην αίθουσα Μαθηματικών (46) του σχολείου.
Διάγραμμα διάλεξης
Μια συνοπτική περιδιάβαση των δρόμων που πήρε η λογοτεχνία ανάμεσα στους δύο Πολέμους. Αφετηρία, το ιστορικό και πνευματικό συγκείμενο που επώασε τις εξελίξεις: η νεωτερικότητα και ο ανήσυχος 19ος αιώνας. Παρουσίαση των πρώτων δειγμάτων (τέλη του 19ου αι. και αρχές του 20ού). Τα κινήματα του μοντερνισμού και οι πρωτοπορίες ώς τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Μερικές γραμματολογικές συμβάσεις (γενιές). Μια ερμηνεία για τη γένεση των φαινομένων. Τέλος, τρόποι έκφρασης όλων αυτών των τάσεων.