Κλεψύδρες. Βραβευμένα έργα Α΄ Διασχολικού Διαγωνισμού Δημιουργικής Γραφής Πειραματικών Λυκείων Α΄ Αθήνας «Δημήτρης Αρμάος», Αθήνα 2020, σ. 98, 14Χ21 εκ., ISBN 978-618-82483-3-5

Για οκτώ συνεχείς χρονιές, από το σχολικό έτος 2011-2012 έως και το σχολικό έτος 2018-2019, λειτούργησε στο σχολείο μας ο Διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής ως ενδοσχολικός διαγωνισμός, με εξαιρετικά αποτελέσματα τόσο ως προς τον αριθμό των συμμετοχών όσο και ως προς την ποιότητα των μαθητικών έργων που υποβλήθηκαν και βραβεύτηκαν. Την περασμένη χρονιά, έπειτα από μακρές συζητήσεις και αναβολές, με ώριμη πλέον την ιδέα του ανοίγματος του διαγωνισμού, έγινε σχετική πρόταση συμμετοχής στους Συλλόγους Διδασκόντων του 1ου Πειραματικού Λυκείου Αθηνών και του Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Αθηνών, την οποία αποδέχτηκαν με ενθουσιασμό. Με τον τρόπο αυτό γεννήθηκε κάτι νέο, ο Α΄ Διασχολικός Διαγωνισμός των Πειραματικών Λυκείων της Α΄ Αθήνας, που διατηρεί το όνομα του ενδοσχολικού Διαγωνισμού, αφιερωμένου στον φιλόλογο και για χρόνια εκπαιδευτικό του σχολείου μας, Δημήτρη Αρμάο.
Στον τόμο δημοσιεύονται τα βραβευμένα έργα του περσινού διαγωνισμού: τρία διηγήματα, τρία ποιήματα, δύο στίχοι τραγουδιού, ένα σενάριο και τρία graphic novels. Ο τίτλος είναι δανεισμένος από το ομώνυμο στιχουργημα της Πάνθειας Φλώτσιου, που φιλοξενείται στον τόμο. Η φωτογραφία του εξωφύλλου ανήκει στον Χρήστο Κόλλια, δραστήριο μέλος του Ομίλου Φωτογραφίας κατά την περασμένη σχολική χρονιά.

Το βιβλίο είναι διαθέσιμο σε ηλεκτρονική μορφή. Μπορείτε να το δείτε επιλέγοντας τον ακόλουθο σύνδεσμο:

«Κλεψύδρες»: Ένα νέο βιβλίο προστίθεται στις εκδόσεις του σχολείου