Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ Youth For Europe (2017-2019) πραγματοποιήθηκε μια επίσκεψη στη Σουηδία, με τη συμμετοχή 4 μαθητών και 2 καθηγητών. Υπήρξε συνεργασία με ένα σχολείο το οποίο βρισκόταν στην Avesta, μια πόλη που απέχει 2 ώρες από την πρωτεύουσα Στοκχόλμη. Το κύριο θέμα με το οποίο ασχοληθήκαμε ήταν οι εθνικές μειονότητες και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Ασχοληθήκαμε επίσης με τα δικαιώματά τους, καθώς και πώς μπορούμε εμείς να διευκολύνουμε την καθημερινή τους ζωή. Κατά τη διάρκεια της εκδρομής, επισκεφτήκαμε τη Στοκχόλμη και το NordeskaMuseum και, ακόμη, έχοντας αρκετό ελεύθερο χρόνο στη διάθεσή μας, περιπλανηθήκαμε στο ιστορικό κέντρο. Επιπλέον, ορισμένες άλλες δραστηριότητες που μας ενθουσίασαν ήταν η συμμετοχή μας σε ένα σουηδικό άθλημα, το Floorball, και η επίσκεψή μας σε ένα από τα μεγαλύτερα ορυχεία χαλκού της χώρας. Η εκδρομή αυτή αποτέλεσε μια από τις πιο ξεχωριστές εμπειρίες για όλους μας. Αναπτύξαμε στενές φιλίες με τα υπόλοιπα παιδιά του προγράμματος, χορέψαμε παραδοσιακούς χορούς από όλες τις συμμετέχουσες χώρες και γελάσαμε με την ψυχή μας. Το ταξίδι αυτό μας χάρισε αναμνήσεις που ποτέ δεν θα ξεχάσουμε!
Μαθητές: Ειρήνη Παππά, Αρτεμις Πιτταρά, Ανθή Πολύζου, Κωνσταντίνος Ροδόπουλος.

Πρόγραμμα Erasmus+ Youth For Europe-Agenda 2017-2019 4η Συνάντηση Εργασίας στη Σουηδία