Η ομάδα πετοσφαίρισης κοριτσιών του σχολείου μας στο πλαίσιο της Γ΄ Φάσης των Πανελληνίων σχολικών αγώνων επικράτησε της αντίστοιχης του 1ου ΓΕΛ Καματερού (πρωταθλήτρια ομάδα της Γ’ περιφέρειας της Αθήνας) με 2-0 σετ (25-22, 25-22) και προκρίθηκε!! Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο Ίλιον (έδρα της ομάδας από τη Γ’ περιφέρεια της Αθήνας). Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς η αντίπαλη ομάδα ήταν πολύ δυνατή και είχε βγει νικήτρια από άλλες 2 περιφέρειες της Αττικής (Δ’ Αθήνας και Ανατολικής Αττικής). Επίσης το 1ο ΓΕΛ Καματερού ήταν αυτούσια η ομάδα της “Άμιλλας Καματερού”. Η ομάδα μας αυτή τη φορά έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα και πήρε διαφορά στην αρχή του παιχνιδιού με 3-12. Στη συνέχεια όμως το 1ο ΓΕΛ Καματερού μείωσε τη διαφορά κυρίως λόγω του καλού σερβίς. Στο 2ο σετ η ομάδα μας μπήκε πάλι μπροστά στο σκορ 5-8 και κράτησε αυτή τη διαφορά των 3 πόντων μέχρι το τέλος. Η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει στο επόμενο παιχνίδι της Γ΄ φάσης των Πανελληνίων σχολικών αγώνων (ταμπλώ των 8) την πρωταθλήτρια ομάδα των νησιών (Κυκλάδες, Δωδεκάνησα, Χίος, Μυτιλήνη και Κρήτη). Σε περίπτωση νίκης θα προκριθεί στο Final 4 το οποίο θα διεξαχθεί στην Κύπρο στο τέλος του Απριλίου. Πολυτιμότερες παίκτριες (MVP) ανακηρύχθηκαν η Τσαϊλά Γιολάντα (Γ6) και η Πάλλα Νεφέλη (Β4).

Η ομάδα πετοσφαίρισης, ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Τσούκος Αθανάσιος και η διοίκηση του σχολείου μας ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ τον Παναθηναϊκό που φιλοξενεί την ομάδα στον “Τάφο του Ινδού” προκειμένου να πραγματοποιεί προπονήσεις.