Στα εργαστήρια Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε  το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013, η πρώτη φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Πειραμάτων για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στη 12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ? EUSO 2014. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα των μαθητών μας που συμμετείχε στο διαγωνισμό πρώτευσε στο μάθημα της Χημείας με 97/100.

Μετά την ολοκλήρωση του έργου της Επιστημονικής Επιτροπής για τη διεξαγωγή του τοπικού μαθητικού πειραματικού διαγωνισμού (Α΄ Φάση Πανελλήνιου), τα ΕΚΦΕ Αμπελοκήπων, Ομόνοιας και Ηλιούπολης σε συνεργασία με τους σχολικούς συμβούλους ΠΕ04 της Α΄Δ.Δ.Ε Αθήνας οργανώνουν εκδήλωση απονομής βραβείων και επαίνων. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την 9/1/2014 ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:00-14:00 στο αμφιθέατρο του 2ου Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Αθήνας, Τσόχα 43 και Φιλήμονος 38. Στην τελετή είναι προσκεκλημένοι οι μαθητές που συμμετείχαν στο διαγωνισμό, οι καθηγητές που τους προετοίμασαν και οι διευθυντές των σχολείων αυτών.

12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ? EUSO 2014