Την Τρίτη 26 Μαρτίου 2013, στο πλαίσιο του μαθήματος «Προβλήματα Φιλοσοφίας», είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε τον κύριο Μανόλη Βαρβούνη, καθηγητή της Λαογραφίας στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και πολυγραφότατο συγγραφέα, ο οποίος μας μίλησε για την «Πυροβασία από την αρχαιότητα έως σήμερα». Μας ταξίδεψε στον αρχαίο ελληνικό κόσμο, αλλά και στις άλλους πολιτισμούς στους οποίους διαπιστώνεται το έθιμο της πυροβασίας στις ποικίλες παραλλαγές του, μας περιέγραψε αναλυτικά το τελετουργικό, όπως αυτό τηρείται στη Θράκη, τόνισε την προχριστιανική του παράδοση και την αρνητική θέση της χριστιανικής Εκκλησίας γι? αυτό, προσέγγισε διερευνητικά το φαινόμενο της «ακαΐας», το οποίο συνοδεύει την πυροβασία και μας περιέγραψε τις δικές του εμπειρίες από τις τελετές στις οποίες ο ίδιος ήταν παρών.

Τη διάλεξη παρακολούθησαν οι μαθητές της Γ΄ τάξης που έχουν επιλέξει το μάθημα, μαθητές της Β΄ τάξης οι οποίοι τη φετινή χρονιά γνώρισαν τον κόσμο των θρησκευμάτων, καθώς και συνάδελφοι καθηγητές του σχολείου.

Διάλεξη του καθηγητή τυ ΔΠΘ κ. Μ. Βαρβούνη για την Πυροβασία