Με τον Ευρωβουλευτή, κο Βαγγέλη Μεϊμαράκη, Αντιπρόεδρο της Ομάδας του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες), συζήτησαν διαδικτυακά την Τετάρτη 14.02.2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες 3 σχολείων: του 1ου ΓΕΛ Πεύκης (σχολείο διοργανωτής της συνάντησης), του 1ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης και του 2ου Πρότυπου ΓΕΛ Αθηνών. Ο κος Μεϊμαράκης αρχικά εξήγησε στους υποψήφιους και στις υποψήφιες junior Ambassadors τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που αποτελεί Ένωση, και όχι ομοσπονδία, κρατών, αλλά και τον ρόλο των οργάνων της. Ένα από αυτά τα όργανα είναι το Ευρωκοινοβούλιο, το οποίο, μετά τη συνθήκη της Λισσαβόνας, έχει αυξημένες αρμοδιότητες. Σε αυτό το όργανο, που είναι το μοναδικό του οποίου τα μέλη εκλέγονται απευθείας από τους λαούς της Ευρώπης, δεν υπάρχουν διαχωρισμοί με αυστηρά πολιτικά κριτήρια, αλλά οι Ευρωβουλευτές διαφορετικών πολιτικών κομμάτων μπορούν να συνεργαστούν για την αντιμετώπιση κοινών προβλημάτων, όπως έγινε με τον κορονοϊό. Άλλο παράδειγμα συστράτευσης αποτελούν οι συλλογικοί δανεισμοί. Επίσης η ΕΕ δε διαθέτει όλα τα «εργαλεία» για την αντιμετώπιση των κρίσεων, αλλά αυτά προκύπτουν μέσα από τις κρίσεις. Αναφέρθηκε στα σημαντικά ζητήματα που θα απασχολήσουν το επόμενο Ευρωκοινοβούλιο, όπως η μετανάστευση, και στη συνέχεια απάντησε σε ερωτήσεις μαθητών-τριών για τις Ευρωεκλογές του Ιουνίου του 2024 εστιάζοντας και στα κριτήρια που χρειάζεται να λάβουν υπόψη οι νέοι και οι νέες, προκειμένου να ψηφίσουν Ευρωβουλευτές.

Οι υποψήφιοι-ες junior Ambassadors συζητούν με τον κ. Μεϊμαράκη για τις Ευρωκλογές του 2024