Την Τρίτη 15 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 11:40-13:30 οι Junior Ambassadors και οι εθελοντές/εθελόντριες του Προγράμματος «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» του 2ου Πρότυπου Γενικού Λυκείου Αθηνών θα υποδεχτούν, στον χώρο του σχολείου, τον κ. Γιάννη Μπερσίμη, εκπρόσωπο της ελληνικής κοινότητας στη Μαριούπολη της Ουκρανίας, ο οποίος θα μεταφέρει στους μαθητές και στις μαθήτριες τα βιώματά του από τον πόλεμο στην Ουκρανία, όπως τον έζησε, και θα απαντήσει σε ερωτήσεις για τις συνέπειες του πολέμου και την καθημερινότητα των κατοίκων.
Στην εκδήλωση θα υπάρχει μαγνητοσκοπημένη παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών & Προέδρου ΔΣ του ΕΛΙΑΜΕΠ, κ. Λουκά Τσούκαλη.

Εκδήλωση αφιερωμένη στον γενναίο Λαό της Ουκρανίας, Νικητή του Βραβείου Ζαχάρωφ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για την Ελευθερία της Σκέψης 2022. Τρίτη 15 Νοεμβρίου