Απονομή βραβείων του 2ου Διασχολικού Διαγωνισμού Δημιουργικής Γραφής “Δημήτρης Αρμάος” 2020-2021


Την Τετάρτη 9 Ιουνίου 2021 πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφάλειας και απόστασης, η εκδήλωση για τη βράβευση των μαθητών και μαθητριών που διακρίθηκαν στον 2ο Διασχολικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων Α΄ Αθήνας για το σχολικό έτος 2020-2021. Υπενθυμίζουμε ότι ο άλλοτε Ενδοσχολικός Διαγωνισμός, που ξεκίνησε πανηγυρικά στο σχολείο μας το σχολικό έτος 2011-12, από την περασμένη σχολική χρονιά μετατράπηκε σε Διασχολικό, με τη συμμετοχή του 1ου Πρότυπου Λυκείου Αθήνας και του Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Αθηνών, διατηρώντας όμως πάντα τους στόχους του, δηλαδή την αυτοέκφραση, την ανάπτυξη της δημιουργικότητας, την καλλιέργεια της άμιλλας, την αγάπη γενικότερα για τη λογοτεχνία.

Δικαίωμα συμμετοχής στον Διαγωνισμό, όπως και τις άλλες χρονιές, είχαν όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες των τριών σχολείων με έργο ατομικό ή ομαδικό (ή και τα δύο) χωρίς προκαθορισμένο θέμα και σε 6 τελικά ειδολογικές κατηγορίες: (1) Διήγημα, (2) Ποίημα, (3) Στίχοι τραγουδιού και (4) Σενάριο. (5)Θεατρικό (6) Graphic Novel. Στην κατηγορία Δοκίμιο δε λάβαμε καμία συμμετοχή.

Στον φετινό Διαγωνισμό υποβλήθηκαν 39 έργα 29 μαθητριών/μαθητών, καθώς ορισμένοι/ες μαθητές και μαθήτριες υπέβαλαν έργα σε περισσότερες της μίας κατηγορίες. Πιο συγκεκριμένα υποβλήθηκαν: 28 έργα από το 2ο ΠΓΕΛ, 7 έργα από το 1ο ΠΓΕΛ και 4 από το ΠΣΠΑ.

Ο διαγωνισμός συντονίστηκε στο σχολείο μας από τη Δήμητρα Γεράση, τη Δήμητρα Καραδήμα, τον Σπύρο Καρύδη και τη Μαργαρίτα Στεφάνου. Οι συντονιστικές επιτροπές των άλλων σχολείων ήταν:
1ο ΠΓΕΛ: Αχιλλέας Ντελλής, Ευαγγελία Ντούπα, Αθηνά Κορούλη, Ευφροσύνη Ζαχαράτου.
ΠΣΠΑ: Γιώργος Δουλφής, Ξένια Ξουργιά, Νίκος Ανδριώτης.

Οι συντονιστικές επιτροπές συνέλεξαν τα έργα των μαθητών και τα παρέδωσαν στην κρίση της Διασχολικής Κριτικής Επιτροπής, με καλυμμένα τα στοιχεία ταυτότητας των διαγωνιζόμενων, ως εγγύηση για το αδιάβλητο του διαγωνισμού. Οι κριτές-αξιολογητές της Επιτροπής ήταν με αλφαβητική σειρά:
Η Βασιλική Αλεξανδράκη, φιλόλογος, συγγραφέας, Σχολική Σύμβουλος, παλαιά συνάδελφος στο σχολείο μας.
Ο Ισίδωρος Γιαμπίλης, συνταξιούχος καθηγητής αλλά πάντα μάχιμος φιλόλογος.
Η Δέσποινα Δαμιανού, επίκουρη καθηγήτρια στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.
Ο Δημήτρης Κοπανάς, καθηγητής οικονομικών στο σχολείο μας.
Η Αγάθη Μαρκάτη, Δρ. Φιλοσοφίας, πανεπιστημιακός, παλαιά συνάδελφος στο σχολείο μας.
Ο Δημήτρης Μαύρος, φιλόλογος και ποιητής, μεταφραστής, παλαιός απόφοιτος του σχολείου μας και βραβευμένος στον συγκεκριμένο διαγωνισμό λογοτεχνίας
Η Ζωή Μπέλλα-Αρμάου φιλόλογος, ομότιμη Σχολική Σύμβουλος, μεταφράστρια και διευθύντρια της σειράς Aldina των εκδόσεων Gutenberg.
Η Ηρώ Νικοπούλου, εικαστικός και συγγραφέας.
Η Ασημίνα Ξηρογιάννη, συγγραφέας, θεατρολόγος, φιλόλογος.
Ο Πάνος Τουρλής, βιβλιοκριτικός και βιβλιοθηκονόμος.

Υποβλήθηκαν ανά κατηγορία τα ακόλουθα έργα:

Κατηγορία «Διήγημα»
Αμαλία Καπνόριζα, Το ταξίδι προς την Ιθάκη μου (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Χρήστος Κυριακού, Ο άνδρας με τον χαρτοφύλακα (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Στυλιανή Στάμου, Προσοχή επικίνδυνο για πιγκουϊνους (2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου)
Πέτρος Καρλής, Το τραγούδι του ανέμου (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Ζωή Άννα Τριανταφύλλου, Ποτιστήρι (1ο ΠΓΕΛ, Γ΄ Λυκείου).
Ελένη Αθανασοπούλου, Φτου ξελευθερία (1ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Μανωλάκου Χαριτωμένη, Το δώρο της ζωής (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Κυριάκος Καλαφατσής, Ο φούρναρης ( 2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Κακοταρίτης Δημήτριος-Κωνσταντίνος, Θιάκι ( 2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Φωτεινή Καρούτσου, Άβυσσος (Avgrund) (2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Ευγενία Γεωργιάδη, Η βασίλισσα (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Έλενα Σύρρου, Παλίρροια (2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Μελάνθη Χαλκίδη, Μετά το μπιγκ μπανγκ (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Αικατερίνα Ξενογιάννη, Η καταδίκη (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Χρήστος Κόλλιας, Η πέτρα στο τέλος έπεσε (2ο ΠΓΕΛ, Γ΄ Λυκείου).
Δημήτρης Χαλκιάς, Όνειρο (2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Μαριτίνα Μανιάκη, Ο εγκλεισμός (ΠΣΠΑ).
Αναστάσης Νταούλης, Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς (ΠΣΠΑ).

Κατηγορία «Ποίημα»
Ζωή Άννα Τριανταφύλλου, Αίαντας Νηφάλιος (1ο ΠΓΕΛ, Γ΄ Λυκείου)
Φωτεινή – Ισιδώρα Μπαλή, Αυτό που κανείς δεν μπορεί να παραδεχθεί (1ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Μαρίνα Μανιακούρα, Σταγόνες της ησυχίας (1ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Μάριος Μελισσουργός, Οι νύχτες δεν είναι όπως ήτανε (1ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου)
Χαριτωμένη Μανωλάκου, Επιθυμίες (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Δήμητρα Χειλάκου, Επιμονή (2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Ευγενία Γεωργιάδη, Η δημιουργία του κόσμου (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου)
Έλενα Σύρρου, Σπασμένα όνειρα (2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Αικατερίνα Ξενογιάννη, Τείχη (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Χρήστος Κόλλιας, Κάτω γειτονία (2ο ΠΓΕΛ, Γ΄ Λυκείου).
Δημήτρης Χαλκιάς, Εκείνη (2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Νίκη Ανδριτσάκη, Ανθρωπόμορφα τέρατα (ΠΣΠΑ).
Βάγια Γεωργαντοπούλου, Φως (ΠΣΠΑ).

Κατηγορία: «Στίχοι Τραγουδιού»
Ελπίδα Αναστασοπούλου, Εμένα οι φίλες μου (2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Έλενα Σύρρου, Συγγνώμη…(2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).
Αικατερίνα Ξενογιάννη, Για την μαμά (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).

Κατηγορία: «Σενάριο»
Πέτρος Καρλής, T43 (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Ζωή Άννα Τριανταφύλλου, Sharenting (1ο ΠΓΕΛ, Γ΄ Λυκείου).

Κατηγορία: «Θεατρικό έργο»
Χρήστος Κόλλιας, Μα τί ύβρις (2ο ΠΓΕΛ, Γ΄ Λυκείου).

Κατηγορία Graphic Novel
Ζωή Μήτση – Μυρτώ Τσουραμάνη, Τα τρουφάκια (2ο ΠΓΕΛ, Α΄ Λυκείου).
Χριστίνα Αλαφογιάννη-Κωνσταντίνα Αλεξίου, Ανησυχίες (2ο ΠΓΕΛ, Β΄ Λυκείου).

Ως προς τα θέματα στα οποία εστίασε η πένα των διαγωνιζόμενων, η καθημερινότητα, η δύναμη της φιλίας, ο έρωτας, τραγικά συμβάντα, η ανασφάλεια της εφηβείας, υπαρξιακές αναζητήσεις, η ανθρωπιά, η τρίτη ηλικία, οι προκαταλήψεις, το όνειρο, η κατάχρηση της τεχνολογίας, η πολιτική αλλά και η κρίση αξιών απασχόλησαν τους ευαίσθητους «λογοτέχνες» μας, οι οποίοι επιχείρησαν να αποκωδικοποιήσουν τα μηνύματα των καιρών. Δεν έλειψαν βεβαια και έργα με θέμα τον εγκλεισμό, αφού ο διαγωνισμός έλαβε χώρα μέσα σε συνθήκες καραντίνας. Δεν είναι τυχαίο, όπως παρατήρησε ένας εκ των κριτών, πως σχεδόν τα μισά διηγήματα πραγματεύονταν άμεσα ή έμμεσα το θάνατο… ίδιον της εφηβείας αλλά και σημάδι των καιρών.

Απονεμήθηκαν, ανά κατηγορία, τα βραβεία:

Κατηγορία «Διήγημα»
Α΄ Βραβείο: στον Δημήτρη-Κωνσταντίνο Κακοταρίτη (Β΄Τάξη), για το διήγημά του «Θιάκι».
Β΄ Βραβείο: στη Φωτεινή Καρούτσου (Β΄ Τάξη), για το διήγημά της «Άβυσσος (Avgrund)».
Γ΄ Βραβείο: στη Στέλλα Στάμου (Β΄ Τάξη), για το διήγημά της «Προσοχή, επικίνδυνο για πιγκουίνους».

Κατηγορία «Ποίημα»
Α΄ Βραβείο: στην Ευγενία Γεωργιάδη, για το ποίημά της «Η δημιουργία του κόσμου»
Β΄ Βραβείο: στη Ζωή Άννα Τριανταφύλλου, για το ποίημά της «Αίαντας Νηφάλιος».
Γ΄ Βραβείο: στη Δήμητρα Χειλάκου, για το ποίημά της «Επιμονή».

Στις άλλες κατηγορίες, λόγω της μικρής συμμετοχής, δόθηκαν Ειδικά Βραβεία στα έργα που έλαβαν την υψηλότερη βαθμολογία. Συγκεκριμένα:
Στην κατηγορία «Στίχοι τραγουδιού» δόθηκε Ειδικό Βραβείο στην Έλενα Σύρρου για το έργο της «Συγγνώμη…».
Στην κατηγορία «Σενάριο» δόθηκε Ειδικό Βραβείο στη Ζωή-Άννα Τριανταφύλλου για το έργο της με τίτλο «Sharenting».
Στην κατηγορία «Θεατρικό έργο» δόθηκε Ειδικό Βραβείο» στον Χρήστο Κόλλια για το έργο του «Μα τι ύβρις!».
Στην κατηγορία Graphic Novel (μια σχετικά νέα κατηγορία στον Διαγωνισμό) δόθηκε Ειδικό Βραβείο στις μαθήτριες Ζωή Μήτση και Μυρτώ Τσουραμάνη για το έργο τους «Τρουφάκια».

Στους βραβευθέντες δόθηκαν βιβλία, ευγενική προσφορά της κυρίας Ζωής Μπέλλα- Αρμάου και των εκδόσεων Gutenberg και Ύψιλον, της κυρίας Ηρώς Νικοπούλου και του κ. Πάνου Τουρλή.

Με την απονομή των βραβείων ακούστηκαν από τους βραβευθέντες επιλεγμένα αποσπάσματα των έργων τους.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης διαβάστηκαν ποιήματα του Δημήτρη Αρμάου και στο τέλος ακούστηκαν μουσικά κομμάτια στην κιθάρα από τον Πτολεμαίο Αρμάο.

Δόθηκαν βεβαιώσεις συμμετοχής σε όλους τους διαγωνιζόμενους.

Στην εκδήλωση παρουσιάστηκε, τέλος, η νέα έκδοση του σχολείου μας με τα περσινά βραβευμένα έργα και με τον τίτλο «Κλεψύδρες», δανεισμένο από τους στίχους της Πάνθειας Φλώτσιου που περιλαμβάνονται στον τόμο. Αντίτυπα δόθηκαν σε όλους τους φετινούς συμμετέχοντες μαζί με τις βεβαιώσεις συμμετοχής, στους εμπλεκόμενους συναδέλφους των άλλων σχολείων και φυσικά στους περσινούς βραβευθέντες στον Διαγωνισμό.
Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Ευχαριστούμε και από τη θέση αυτή θερμά τους χορηγούς του διαγωνισμού, τους αξιολογητές, τους εμπλεκόμενους συναδέλφους και τους διευθυντές των τριών σχολείων για τη στήριξή τους.

Τα έργα του Διαγωνισμού θα περιληφθούν σε τόμο, ο οποίος θα εκδοθεί από το σχολείο όπως όλα τα προηγούμενα χρόνια.