Το Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενδοσχολικός διαγωνισμός για να επιλεγεί η ομάδα των μαθητών που θα συμμετάσχει στον τοπικό διαγωνισμό Πειραμάτων των σχολείων της Α΄ Αθήνας, στη Φυσική, τη Χημεία και τη Βιολογία προκειμένου η νικήτρια ομάδα να συμμετέχει στην τελική-Πανελλήνια φάση και να διεκδικήσει τις δύο θέσεις που δικαιούται η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών EUSO 2013.

Οι επιτυχίες του σχολείου μας τα τελευταία χρόνια στον συγκεκριμένο διαγωνισμό έδωσε την ιδέα στους συναδέλφους που διδάσκουν Φυσικές Επιστήμες να πραγματοποιήσουμε ένα τρίωρο αποκλειστικά εργαστηριακών δραστηριοτήτων όπου μπορούσαν να συμμετάσχουν όσοι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Λυκείου του σχολείου μας επιθυμούσαν. Ο ενδοσχολικός διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία για πρώτη φορά πέρυσι.

Σκοπός της δράσης είναι να έλθουν σε επαφή οι μαθητές με την επιστημονική μεθοδολογία, να λειτουργήσουν σε εργαστηριακό περιβάλλον, να μετρήσουν και να επεξεργαστούν δεδομένα με σύγχρονες μεθόδους, να παρασκευάσουν και να παρατηρήσουν επιχρίσματα στο μικροσκόπιο σε καθορισμένους χρόνους και συγκεκριμένους χώρους (κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας θα εργαστούν στο Εργαστήριο Χημείας, Φυσικής και Βιολογίας του σχολείου).

Ενδοσχολικός διαγωνισμός Πειραμάτων, Σάββατο 20.10.2012