Την Τρίτη 22 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών ημερίδα με τίτλο: “Αθήνα – Παρίσι δύο χρόνια σχολικών διαδρομών…”. Την ημερίδα διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Αττικής σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών, στο πλαίσιο της τριετούς σύμβασης συνεργασίας 7 ελληνικών σχολείων με 7 γαλλικά στο Παρίσι, με το σχολείο μας να είναι ένα από αυτά. Παρουσιάστηκε, λοιπόν, η συνεργασία του 2ου Πειραματικού ΓΕΛ  Αθηνών με το Lycée Charlemagne στο Παρίσι, που ξεκίνησε από τον Μάιο του 2016.
Τα υπόλοιπα σχολεία που έλαβαν μέρος στην εκδήλωση είναι: τα Ράλλεια Πειραματικά Δημοτικά Σχολεία Πειραιά, το Μουσικό Γυμνάσιο και Λύκειο Παλλήνης, το 2ο Γυμνάσιο Διαπολιτισμικής εκπαίδευσης Ελληνικού, το 1ο ΕΠΑΛ Αγίων Αναργύρων καθώς και το Πρότυπο ΓΕΛ Αναβρύτων.

Ημερίδα στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών