Ανακοινώθηκαν στις 25 Απριλίου τα αποτελέσματα της α΄φάσης του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής “Αριστοτέλης” 2016 για την Γ΄ λυκείου. Για πρώτη φορά δύο μαθητές μας θα διεκδικήσουν την είσοδο τους στην Ολυμπιακή ομάδα το Σάββατο 7 Μαΐου με τη συμμετοχή τους στη β΄ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής “Αριστοτέλης” 2016 σε ύλη και από τις τρεις τάξεις του Λυκείου. Πρόκειται για τον Μιχάλη Αναγνώστου και τον Γιώργο Γκανά. Στην α΄ φάση συμμετείχαν 700 περίπου μαθητές της Γ λυκείου από όλη την Ελλάδα. Στη β΄ φάση συμμετέχουν οι 43 πρώτοι της α΄ φάση από τους οποίους θα επιλεγούν οι πέντε πρώτοι μαθητές οι οποίοι θα συγκροτήσουν την ελληνική ομάδα η οποία έχει προσκληθεί να συμμετάσχει στην 47η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής (11-17 Ιουλίου, Ζυρίχη,Ελβετία).

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και ευχές για επιτυχία και στη δεύτερη φάση.

Τα αποτελέσματα της α΄ φάσης στη διεύθυνση: http://micro-kosmos.uoa.gr/gr/announcments/pdf/proteusantes_diag_2016_a_fasi.pdf

Δύο μαθητές του σχολείου μας διεκδικούν την είσοδό τους στην ελληνική ομάδα που θα συμμετάσχει στην 47η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής