basket-1Η ομάδα καλαθοσφαίρισης του σχολείου μας ηττήθηκε με 52-46 από την αντίστοιχη του 3ου ΓΕΛ Ζωγράφου στον τελικό του τρίτου ομίλου της Α΄περιφέρειας της Αθήνας. Δυστυχώς τρεις παίκτες – μαθητές μας (Μπέγιο Μάριος, Σταυρέλλης Μίλτος και Βερτζώνης Νίκος) ανέβασαν πυρετό το προηγούμενο Σαββατοκύριακο με συνέπεια είτε να μην αγωνιστούν (Βερτζώνης) είτε να μην μπορούν να αποδώσουν τα προσδοκώμενα (Μπέγιο, Σταυρέλλης). Στην αρχή του παιχνιδιού οι δυο ομάδες προχωρούσαν χέρι με χέρι (7-7). Στο τέλος όμως του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα μας έριξε το ρυθμό της και σε συνδυασμό με αρκετά εύστοχα τρίποντα της αντιπάλου ομάδος, έμεινε πίσω στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 13 πόντους διαφορά υπέρ του 3ου ΓΕΛ Ζωγράφου (35-22). Η διαφορά μεγάλωσε στην αρχή της τρίτης περιόδου στο +19. Στη συνέχεια η ομάδα μας πίεσε αρκετά τους αντιπάλους στην άμυνα και έφτασε στο τελευταίο πεντάλεπτο τη διαφορά στους -3 πόντους!! Εκεί 2 άστοχα σουτ τριών πόντων από την ομάδα μας, μας στέρησαν την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες για την προσπάθεια που κατέβαλλαν και για την τεράστια αγάπη που δείχνουν για τον αθλητισμό. Για την ιστορία οι παίκτες της ομάδος ήταν:
1. Χριστόπουλος Σωτήριος (Β6)
2. Ταταλιάς Ευστάθιος (Β5)
3. Σταυρέλλης Μίλτος (Β5)
4. Αρμπελιάς Στέλιος (Β1)
5. Τερλεμές Γεώργιος (Β4)
6. Πατιτάκης Κώστας (Α2)
7. Καραγιάννης Γιώργος (Α2)
8. Βερτζώνης Νίκος (Β2)
9. Μπέγιο Μάριος (Γ4)
10. Μπότσος Βασίλειος (Γ4)
11. Κολιοτάτσης Κωνσταντίνος (Γ3)

Θανάσης Τσούκος

H ίωση κατέβαλε την ομάδα καλαθοσφαίρισης αγοριών