ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: EU-HOU (EU-Hands-On-Universe-Greece)

ΠΗΓΗ: http://www.gr.euhou.net/index.php/mainmenu-49/89—–2—–

Το πολιτιστικό πρόγραμμα “Μαθηματικά και Λογοτεχνία” του Ομίλου Μαθηματικών του σχολείου και ο Ομιλος για την Ιστορία της Επιστήμης του 2ου Π.Π.Γυμνασίου διοργανώνουν μεταξύ άλλων εξαιρετικά ενδιαφέρουσες διαλέξεις που συχνά αφορούν σύγχρονα θέματα αστρονομίας.

Μερικές από τις πιο ενδιαφέρουσες διαλέξεις αυτής της σχολικής χρονιάς είναι:

– 21/10/2011: “Το κοσμολογικό μοντέλο της Μεγάλης Εκρηξης και η δυναμική εξέλιξή του” από τον Δρ. Μάνο Δανέζη, Επίκουρο Καθηγητή του τομέα Αστροφυσικής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

– 18/11/2011:”Το κοσμολογικό μοντέλο της Μεγάλης Εκρηξης και η δυναμική εξέλιξή του” από την Δρ. Ελένη Χατζηχρήστου, Επιστημονική Συνεργάτη του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

– 02/12/2011: “Ο άνθρωπος και το Σύμπαν” από τον Δρ. Διονύση Σιμόπουλο, Διευθυντή του Πλανηταρίου του Ευγενιδείου Ιδρύματος.

Μάλιστα, την ομιλία της Κας Χατζηχρήστου (18/11) ακολούθησε αστρονομική παρατήρηση της ανατολής του Δία με 3 τηλεσκόπια του Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας και με ένα τηλεσκόπιο του μαθητή Αλέξανδρου Ματτει.

Μαθηματικά και Λογοτεχνία στο 2ο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών.