Διαγωνισμός «ImagineEU»

Φαντάσου την αλλαγή που θέλεις να δεις στην Ευρωπαϊκή Ένωση!

Πώς θα μπορούσε η ΕΕ να είναι ένα ακόμα καλύτερο μέρος για να ζει κανείς; Η Ευρωπαϊκή Πρωτοβουλία Πολιτών δίνει τη δυνατότητα στους πολίτες της ΕΕ να προτείνουν συγκεκριμένες ιδέες για τη νομοθεσία της ΕΕ. Ο διαγωνισμός «ImagineEU» δίνει τη δυνατότητα σε εφήβους και έφηβες να σκεφτούν ιδέες που θα μπορούσαν μία μέρα να αποτελέσουν το θέμα μιας Ευρωπαϊκής Πρωτοβουλίας Πολιτών.

Μαθητές και μαθήτριες των δύο τελευταίων τάξεων καλούνται να δημιουργήσουν μια ομάδα έως επτά ατόμων και να ετοιμάσουν ένα σύντομο βίντεο, που θα προβάλλει την ιδέα τους για συγκεκριμένες βελτιώσεις στην ΕΕ.

Για πληροφορίες, παρακαλούμε απευθύνεστε σε κάποιον-α εκπαιδευτικό σύμβουλο του Προγράμματος «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου».

Τελευταία προθεσμία για την υποβολή της συμμετοχής είναι η Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023.

Οι εκπαιδευτικοί-σύμβουλοι
Β. Βασιλόπουλος, Μ. Γούναρη, Μ. Διαγιακίδου, Β. Κοντογεωργάκου, Δ. Μουρατίδου, Κ. Τζαβελοπούλου.

Ανακοίνωση για διαγωνισμό «ImagineEU»