Το Logos MUN* (Model United Nations) είναι ένα πρωτοποριακό Αγγλόφωνο συνέδριο για μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Γυμνασίου και Λυκείου). Διοργανώνεται εξ ολοκλήρου από μαθητές στις εγκαταστάσεις της Σχολής Μωραΐτη. Ως μία προσομοίωση του θεσμού των Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ), οραματιζόμαστε τη δημοκρατία και τον διάλογο ως “όπλα” της νέας γενιάς. Η μοναδικότητα του εγχειρήματος είναι η συμπερίληψη οποιουδήποτε μέλους της κοινωνίας. Σε έναν κόσμο όπου η προσβασιμότητα σε ευκαιρίες περιορίζεται στους λίγους, το Logos MUN είναι το μοναδικό ανάλογο συνέδριο πανελληνίως με μηδενικό κόμιστρο συμμετοχής. Παράλληλα, προσφέρουμε μια καινούργια εμπειρία στων χώρο του MUN μέσω καινοτόμων επιτροπών, όπως το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Χάρη στη τεχνογνωσία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος (ΕΚΝΕ), έφηβοι με ευρωπαϊκές φιλοδοξίες θα μπορέσουν να εκφραστούν ως Ευρωπαίοι πολίτες. Στις 7 λοιπές επιτροπές, 200+ επίδοξοι διπλωμάτες θα εκπροσωπήσουν πάνω από 100 χώρες σε μια προσεκτικά επιλεγμένη θεματολογία. Η συζήτηση θα επικεντρωθεί, μεταξύ άλλων, σε θέματα όπως “ΑΙ και εργασία”, “παραγωγή γενόσημων”, “ενίσχυση Ευρωπαϊκών αγορών”, “θέσπιση Ευρωπαϊκού στρατού” και “στρατιωτικοποίηση του διαστήματος”.

Λόγος, ήθος, πάθος. Αυτά είναι τα τρία ρητορικά σχήματα. Σε έναν κόσμο όπου κυριαρχούν τα συναισθήματα, αποσκοπούμε στην επίκληση της λογικής. Μέσω του Logos MUN, οι συμμετέχοντες γίνονται Ευρωπαίοι πολίτες με οξυμμένη κριτική σκέψη και ορθά δομημένα επιχειρήματα για τις θέσεις τους.

*Το συνέδριο θα λάβει χώρα στις 11-12 Νοεμβρίου 2023

Δηλώσεις συμμετοχής στο vaskontog[at]sch.gr μέχρι και την Τρίτη 26.09, ώρα 23:59.

Για πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στην εκπαιδευτικό του σχολείου: κα Βασιλική Κοντογεωργάκου

Ανακοίνωση για συμμετοχή σε MUN (αγγλόφωνο μαθητικό συνέδριο, προσομοίωση του θεσμού των Ηνωμένων Εθνών)