Την Ευρωβουλευτή κα Έλενα Κουντουρά συνάντησαν δια ζώσης στις 16.12.2022 δώδεκα υποψήφιοι και υποψήφιες Junior Ambassadors και εθελοντές-ντριες του Προγράμματος «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» του σχολείου μας, σε εκδήλωση που διοργάνωσε το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθηνών-Γεννάδειο. Η κα Κουντουρά, απαντώντας σε ερωτήσεις των μαθητών και των μαθητριών, εξήγησε τη λειτουργία των θεσμικών οργάνων της ΕΕ, αναφέρθηκε στα πολύ υψηλά ποσοστά γυναικών που, ακόμα και σήμερα, υφίστανται βία από τον σύντροφό τους, ενημέρωσε αναλυτικά τους μαθητές και τις μαθήτριες για το περιεχόμενο της Κοινοτικής Οδηγίας ενάντια στην έμφυλη και την ενδοοικογενειακή βία και τους/τις προέτρεψε να «πάρουν το μέλλον στα χέρια τους», συμμετέχοντας συνειδητά σε διαδικασίες όπως οι Ευρωεκλογές.

Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Συνάντηση με την Ευρωβουλευτή, κα Έλενα Κουντουρά