DNA-exofylloΠρόκειται για την επεξεργασμένη μορφή Ερευνητικής Εργασίας που πραγματοποιήθηκε τη σχολική χρονιά 2012-2013 με μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης.

Την ερευνητική ομάδα συγκρότησαν οι ακόλουθοι δεκαεπτά μαθητές και μαθήτριες: Παπαγεωργίου Άλκηστη, Περιβολάρη Θάλεια, Περίκου Άννα, Ρέμπελης Ιάσων, Ρούμπος Σωτήριος, Σπηλιόπουλος Διονύσιος, Σταυρακάκης Ανδρέας, Σταυρόπουλος Ηλίας, Ντανιλούκ Ιγόρ, Οσμένα Εντμοντ, Ντέμα Λαμπρινή, Σιάννου Έλσα, Σίδερης Κωνσταντίνος, Ταταλιά Δανάη, Στεφανίδου Στεφανία, Καλέμη Αριών, Φαρούχ Νάντια.
Τα παιδιά, στο μέτρο βέβαια των δυνατοτήτων τους, κατάφεραν να κάνουν μια πολύ καλή ερευνητική εργασία, η οποία μπορεί να θεωρηθεί ως μια μικρή, πρωτότυπη συμβολή στην αφήγηση σημαντικών γεγονότων της Ιστορίας της Βιολογίας.

Το βιβλίο είναι διαθέσιμο σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή. Δείτε την ηλεκτρονική έκδοση κάνοντας κλικ στην εικόνα του εξωφύλλου ή εναλλακτικά ΕΔΩ.
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ
ΠΡΟΛΟΓΟΣ
ΕΙΣΑΓΩΓΗ
ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ
Οι Απαρχές της Επιστήμης: Από τον Αρχαίο Κόσμο στα μοσχομπίζελα του Μέντελ
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄. Οι απόψεις για την κληρονομικότητα κατά την αρχαιότητα (Ντέμα Λαμπρινή, Μόντρι Εντμοντ, Ντανιλούκ Ιγόρ, Ρέμπελης Ιάσων)
1. Αναξίμανδρος και Ιπποκράτης
2. Ο Αριστοτέλης
KΕΦΑΛΑΙΟ Β΄. Οι αντιλήψεις για την κληρονομικότητα κατά τον 16ο και 17ο αιώνα (Kαλέμη Αριών, Σιάννου Έλσα, Στεφανίδου Στεφανία, Ταταλιά -Λίτσου Δανάη, Φαρούχ Νάντια)
1. Η μηχανιστική φιλοσοφία και η μελέτη της ζωής
2. Ο William Harvey και οι θεωρίες επιγένεσης
3. Προσχηματισμός
4. Αυτόματη γένεση
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄. 18ος και 19ος αιώνας: Νέα δεδομένα και νέοι τρόποι ερμηνείας τους (Παπαγεωργίου Άλκηστη, Περιβολάρη Θάλεια, Περίκου Άννα)
1. Η Επιγένεση και τα Ειδικά Γενετικά Σωμάτια
2. Ο Προσχηματισμός του Bonnet και η Επιγένεση του Wolff
3. Οι σπερματικοί σκώληκες του Lazzaro Spallanzani
4. Οι κορυφαίοι εξελικτικοί βιολόγοι Λαμάρκ και Δαρβίνος για την κληρονομικότητα
5. Ο Louis Jean Pasteur και το τέλος της διαμάχης για την αυτόματη γένεση
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ΄. Το έργο του Gregor Mendel (Ρούμπος Σωτήριος, Σπηλιόπουλος Διονύσιος, Σταυρακάκης Ανδρέας, Σταυρόπουλος Ηλίας, Σίδερης Κωνσταντίνος)
1. Eπιστημονικό Υπόβαθρο
2. Η Πειραματική Εργασία του Μέντελ
ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ
Ο αιώνας του γονιδίου
ΚΕΦΑΛΑΙΟ E΄. Αρχές 20ου αιώνα: Η γένεση ενός νέου επιστημονικού κλάδου (Ρούμπος Σωτήριος, Σπηλιόπουλος Διονύσιος, Ρέμπελης Ιάσων)
1. Οδεύοντας στην καθιέρωση της γενετικής ως επιστήμης
2. Η επανανακάλυψη των νόμων του Μέντελ
3. Η πρώτη διατύπωση της Χρωμοσωμικής Θεωρίας της Κληρονομικότητας
4. Η συμβολή του William Bateson
5. Η εισαγωγή της έννοιας του γονιδίου και η διάκριση γονοτύπου ? φαινοτύπου
ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤ΄. Η σχολή του Morgan και η συμβολή της (Ντέμα Λαμπρινή, Μόντρι Εντμοντ, Ντανιλούκ Ιγόρ)
1. Η Χρωμοσωμική θεωρία της κληρονομικότητας
2. Οι συνεργάτες του Morgan
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ζ΄. Το γενετικό υλικό είναι το DNA ή οι πρωτεΐνες; (Σταυρακάκης Ανδρέας, Σταυρόπουλος Ηλίας)
1. Το πείραμα Griffith
2. Το πείραμα των Avery, Macleod και McCarty
3.Το πείραμα των Alfred Hershey και Martha Chase
4. Ποιος είναι ο ρόλος των γονιδίων; ή πώς τα γονίδια ελέγχουν τα χαρακτηριστικά ;
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Η΄ 1953-1966: Η θεμελίωση της Μοριακής Γενετικής (Σιάννου Έλσα, Ταταλιά -Λίτσου Δανάη, Σίδερης Κωνσταντίνος)
1. Η ανακάλυψη της διπλής έλικας του DNA
2. Τα γονίδια και η αλληλουχία των αμινοξέων στις πρωτεΐνες
3. Η αποκρυπτογράφηση του γενετικού κώδικα
4. Τα ριβοσώματα και η ανακάλυψη του αγγελιοφόρου RNA……
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Θ΄. Η ανάπτυξη της μοριακής γενετικής και η γενετική μηχανική (Καλέμη Αριών, Στεφανίδου Στεφανία Φαρούχ Νάντια)
1. Περιοριστική ενδονουκλεάση
2. Ανασυνδυασμένο DNA
3. Η αποκρυπτογράφηση του DNA
4. Διαδικασία PCR
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ι΄. Οι εφαρμογές της Γενετικής Μηχανικής (Παπαγεωργίου Άλκηστη, Περιβολάρη Θάλεια, Περίκου Άννα)
1. Εφαρμογές στην Εγκληματολογία
2 .Εφαρμογές της Μοριακής Βιολογίας στη Γεωργία
3. Εφαρμογές της Μοριακής Βιολογίας στην Ιατρική
4. Βιοηθική
ΕΠΙΛΟΓΟΣ
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ? ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ
ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ

Οι αντιλήψεις για την κληρονομικότητα: Από τον αρχαίο κόσμο στη μετα-dna εποχή, Εποπτεία – Επιμέλεια Μάνια Γεωργάτου, Αθήνα 2014, σ. 96, 17Χ24 εκ., ISBN: 978-960-99433-8-3.