Diagonismos-exofylloΤο σχολικό έτος 2012-2013 πραγματοποιήθηκε για δεύτερη φορά στο 2ο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αθηνών διαγωνισμός δημιουργικής γραφής, στον οποίο οι συμμετοχές έφτασαν τις 46 με 42 έργα, καθώς υπήρξαν και 6 συνεργασίες.

Ο διαγωνισμός είχε ελεύθερο θέμα και οι μαθητές διαγωνίστηκαν σε επτά κατηγορίες: διήγημα, ποίημα, στίχοι τραγουδιού, θεατρικό, σενάριο, δοκίμιο, ενώ στην πορεία του διαγωνισμού προστέθηκε και μία νέα κατηγορία, αυτή του χρονικού (στην κατηγορία θέατρο δεν υπήρξε καμία συμμετοχή).

Στον παρόντα τόμο περιλαμβάνονται τα βραβευμένα έργα του διαγωνισμού.

Το βιβλίο είναι διαθέσιμο σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή. Δείτε την ηλεκτρονική έκδοση κάνοντας κλικ στην εικόνα του εξωφύλλου ή εναλλακτικά ΕΔΩ.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

Γιάννης Κούκιος ? Κρίστα Γιαννοπούλου, Μείνε
?΄ ΧΡΟΝΙΚΟ
Σωτήρης Ρούμπος ? Διονύσης Σπηλιόπουλος, Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά

Ενδοσχολικός Διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής 2012-2013: Βραβευμένα Έργα, Αθήνα 2014, σ. 164, 17Χ24 εκ., ISBN: 978-960-99433-7-6.