Η Αθήνα ανακηρύχθηκε από την UNESCO Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου για το 2018 (Athens World Book Capital 2018). Ο θεσμός της Παγκόσμιας Πρωτεύουσας Βιβλίου ξεκίνησε το 2001 και η Αθήνα είναι η 18η πόλη που κατακτά τον τίτλο. Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων, που θα διαρκέσει έναν ολόκληρο χρόνο, θα ξεκινήσει στις 23 Απριλίου 2018, την ημέρα που γιορτάζεται διεθνώς το βιβλίο, και θα ολοκληρωθεί στις 22 Απριλίου 2019. Οι δράσεις του Δήμου Αθηναίων, στόχο έχουν όλοι οι κάτοικοι της πόλης, ιδιαιτέρως τα παιδιά και οι μετανάστες, να έλθουν σε στενότερη επαφή με το βιβλίο. Οι δράσεις αυτές θα περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων φεστιβάλ, συνέδρια, εικαστικούς διαγωνισμούς, εκπαιδευτικά προγράμματα κλπ.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ:
http://en.unesco.org/world-book-capital-city
Share with
![](http://2lyk-peir-athin.att.sch.gr/library/lib/wp-content/plugins/free-google-fonts/imgs/social/32/fb_blue.png)
![](http://2lyk-peir-athin.att.sch.gr/library/lib/wp-content/plugins/free-google-fonts/imgs/social/32/twitter_white_blue.png)
![Share on Google+](http://2lyk-peir-athin.att.sch.gr/library/lib/wp-content/plugins/free-google-fonts/imgs/social/32/gp_red.png)