Τα γεγονότα στο Ωραιόκαστρο και το δικαίωμα στην εκπαίδευση

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ 15ΜΕΛΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ 2ου ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΓΕ.Λ. ΑΘΗΝΩΝ.

Τα επεισόδια που εκτυλίχθηκαν πριν λίγες μέρες στο Ωραιόκαστρο είναι τα πιο πρόσφατα σε μια σειρά ρατσιστικών αντιδράσεων σε βάρος των παιδιών των προσφύγων που υποδέχεται καθημερινά η Ελλάδα. Οι ενέργειες αυτές, εκτός από την καθαυτή αθλιότητα της επίθεσης ?έστω και λεκτικής? εναντίον μικρών παιδιών, έχουν ως στόχο την αφαίρεση ενός από τα βασικά δικαιώματα του κάθε παιδιού, της πρόσβασης στην εκπαίδευση. Είναι απαράδεκτο το ποιος έχει πρόσβαση να καθορίζεται με βάση την ιθαγένεια ή την υπηκοότητα του. Τα παιδιά αυτά, σημαδεμένα από τις πληγές των συγκρούσεων στις πατρίδες τους, προσπαθούν να βρουν μια διέξοδο προς την κανονικότητα, εν μέσω όλων των άλλων δυσκολιών που αντιμετωπίζουν καθημερινά. Η παρουσία ακραίων ρατσιστικών και φασιστικών ομάδων έξω από τα σχολεία αποτελεί ντροπή για την χώρα και πρέπει να καταδικαστεί ανοιχτά. Ως 15μελές συμβούλιο του 2ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Αθηνών, θέλουμε να δηλώσουμε την αποστροφή που μας προκαλούν οι σχετικές ενέργειες και να τονίσουμε την ανάγκη να παραμείνουν τα σχολεία ανοιχτά προς κάθε παιδί , ανεξαρτήτως χώρας, θρησκείας και χρώματος. Θεωρούμε καθήκον μας να βοηθάμε τους αποκλεισμένους και κατατρεγμένους αυτού του κόσμου. Για να δείξουμε την έμπρακτη αλληλεγγύη μας απέναντι στους πρόσφυγες, ως σχολείο, συγκεντρώνουμε τρόφιμα και άλλα είδη τα οποία δίνουμε σε προσφυγόπουλα, γι? αυτό και ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που συνεισφέρουν σε αυτή την προσπάθεια.

Πηγή εικόνας: http://asset.tovima.gr/vimawebstatic//CE01B50CAAAEC9AD0950F250F17B9383.jpg