Συζήτηση με τον π. Παναγιώτη Χαβάτζα στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας

ΓΡΑΦΕΙ: Η ΙΩΑΝΝΑ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ-ΔΟΥΚΟΥΜΕ.

Τ?ν Παρασκευ? 11 ?πριλίου 2014 μ? πρωτοβουλία το? φιλολόγου κ.Μιχάλη Πάγκαλου ε?χαμε τ?ν χαρ? ν? συζητήσουμε στ?ν χ?ρο τ?ς βιβλιοθήκης το? σχολείου μας μ? ?ναν ?πέροχο ?νθρωπο· τ?ν π. Παναγιώτη Χαβάτζα. Παρόλο πο? ?ς θέμα τ?ς ?μιλίας ε?χε ?ριστε? τ? Πάσχα, α?τ? ?ξελίχθηκε σ? κάτι ?λότελα διαφορετικ? ?π? ?ναν ?πλ? μονόλογο καταλήγοντας τελικ? σ? ?ναν ζωνταν? διάλογο μεταξ? το? πατέρα κα? τ?ν μαθητ?ν, ο? ?πο?οι ?δειξαν ν? νοιώθουν ο?κειότητα ?π? τ?ν πρώτη στιγμ? κα? δ? δίστασαν ν? ?κφράσουν το?ς προβληματισμο?ς κα? ν? θέσουν τ? ?ρωτήματά τους.

?γινε μικρ? ?ναφορ? στ?ν ?νάσταση, χωρ?ς τ?ν ?παρξη τ?ς ?ποίας, ?πως παρατηρήθηκε ?π? τ?ν π. Παναγιώτη, δ?ν ?χει νόημα ?παρξης ? Χριστιανισμ?ς κάτι πο? καθιστ? σαφ?ς τ? μέγεθος τ?ς σημασίας της γι? το?ς πιστούς.  ? πατέρας ?ναφέρθηκε στ?ν θεολόγο Θανάση Παπαθανασίου ? ?πο?ος ?ποστηρίζει ?τι κάθε φορ? πο? ?μφανίζεται τ? κακ? στ?ν κόσμο κα? ? ?νθρωπος ?ποφέρει ε?ναι σ?ν ? Χριστ?ς ν? ξανασταυρώνεται. Διευκρινίστηκε ?κόμη ?τι κατ? τ? Θεία Ε?χαριστία κατ? τ?ν ?ποία λέγεται τ? γνωστ? «Τ? σ? ?κ τ?ν σ?ν Σο? προσφέρομεν», ? προσφορ? το? ?νθρώπου σ? α?τ? πο? παίρνει ?π? τ?ν Θε? γι? ν? τ? ?πιστρέψει κα? πάλι σ? Α?τ?ν ε?ναι ? ?νθρώπινος μόχθος στ?ν προσπάθεια ν? γίνει τ? ζυμάρι ψωμ? κα? τ? σταφύλια ο?νος.

Τ? ?πόλοιπο τ?ς συζήτησης ?στιάστηκε κυρίως στ? σήμερα κα? σ? ποικίλα ?κκλησιαστικ? ζητήματα μεταξ? τ?ν ?ποίων ? ?κσυγχρονισμ?ς τ?ς ?κκλησίας κα? ? ?νωση τ?ν ?κκλησι?ν. ? πάτερας ε?πε ?λάχιστα προτιμώντας ν? ?φήσει το?ς μαθητ?ς ν? μιλήσουν. Τονίστηκε ?π? τ?ν κ.Πάγκαλο ? ?νάγκη τ?ς μετάφρασης τ?ν ?κκλησιαστικ?ν κειμένων πο? ?χει συμβε? σ? ?λες τ?ς ?ρθόδοξες χ?ρες μ? ?ξαίρεση τ? δική μας κάτι πο? ?πως πρόσεξε ? π. Παναγιώτης ?φείλεται στ? ?τι ? ?λληνικ? ?ποτελε? τ?ν πρωτότυπη γλ?σσα το? Ε?αγγελίου κάτι πο? κάνει πολλο?ς ν? διστάζουν. Ο? Καθολικοί, συνέχισε ? κ.Πάγκαλος,  ?ποφάσισαν τ? μετάφραση τ?ν κειμένων τους ?π? τ? λατινικ? στ? λαϊκ? γλ?σσα ?δη ?π? τ? Β?Βατικάνειο Σύνοδο (1962-1965).

Μιλώντας περ? ?κσυγχρονισμο? ? π. Χαβάτζας ?ναφέρθηκε στ?ν ?ντίληψη πολλ?ν κληρικ?ν ?τι ? ?κκλησία δ?ν πρόκειται ν? πεθάνει κα? στ? γεγον?ς ?τι ο? ?διοι φαίνεται ν? λησμονο?ν τ? τολμηρ? βήματα πο? ?πιβάλλει ? ο?σία τ?ς πίστης μας. Πρόκληση ? ?ποία ?ποδεικνύεται κα? ?π? τ?ν «κένωση» τ?ς θεότητας κατ? τ?ν ?νσάρκωση το? Χριστο?. Συζητήσαμε ?κόμη περ? ?πιστήμης κα? θρησκείας ξεκαθαρίζοντας ?τι πρόκειται γι? δύο παράλληλους δρόμους πο? δ?ν ?λληλοαναιρο?νται κα? σημειώνοντας ?τι ? πίστη ε?ναι λυτρωτικ? ?κόμη κα? γι? τ?ν ?πιστήμονα.

Διατυπώθηκε πρ?ς τ?ν π. Παναγιώτη ? ?ποψη ?τι τ? γεγον?ς ?τι ο? Χριστιανο? ?χουμε διασπαστε? ?ποτελε? μικρότητα κα? ?τι ?φόσον μιλ?με περ? ?γάπης ?ποτελε? σφ?λμα τ? ν? κοιτ?με τ?ς μικροδιαφορές μας ?πισημαίνοντας ?τι, κατ? προσωπικ? γνώμη πάντα, ? Χριστ?ς θ? λυπε?το ? πιθανότατα λυπ?ται ν? μ?ς ?ντικρύζει διασπασμένους. ? π.Παναγιώτης φάνηκε ν? συμφωνε? λέγοντας ?τι ? ?κκλησία προσεύχεται τ?ν ?νωση τονίζοντας ?μως ?π? τ?ν ?λλη πλευρ? ?τι «Τ? θέμα τ?ς ?λήθειας ε?ναι πολ? σημαντικό». Παρατηρήθηκε ?π? τ?ν κ.Πάγκαλο ?τι συχν? ο? ?ρθόδοξοι ?ντιμετωπίζουμε ?ς α?ρετικο?ς το?ς ?πόλοιπους Χριστιανούς. Τέλος, μετ? ?π? ?ρώτημα περ? το? ποιο? θ? ε?ναι ο? «?κλεκτοί» τ?ς σωτηρίας κα? περ? ?λλοθρήσκων ? π.Χαβάτζας δήλωσε: «Ε?ναι σ? ν? δεσμεύουμε τ?ν Θε? κα? τ? σωτηρία ?λλ? δ? μπορο?με ν? προδικάσουμε σ? ποιο?ς θ? τ?ν προσφέρει ?κε?νος».

Μετ? τ? τέλος τ?ς συζήτησης ? π.Παναγιώτης ε?χαρίστησε τ? παιδι? πο? θέλησαν ν? μοιραστο?ν τ?ς σκέψεις τους μαζί του. Πιστεύω ?τι τόσο ο? νέοι, ?σο κα? ? ?κκλησία, ?χουν ?νάγκη ?π? κληρικο?ς μ? ?νοιχτ? μυαλ? πο? θ? τολμήσουν  ν? κάνουν τ? βήματα πο? ?πιτάσσει ? πίστη μας ?πιθυμώντας ν? προσαρμοστο?ν στ?ς νέες κοινωνικ?ς συνθ?κες κα? νομίζω ?τι ? π.Χαβάτζας ε?ναι ?νας ?π? α?τούς. Τ?ν ε?χαριστο?με.